Pe Facebook, vedem foarte multe postări în care oamenii cer redeschiderea restaurantelor, dar este un paradox.
De ce? Pentru că românii nu prea merg la restaurant. O arată cifrele. Deşi ne place să mergem la restaurant, suntem ultimii din Uniunea Europeană care îşi permit asta, potrivit Eurostat. În topul consumatorilor sunt maltezii, ciprioţii şi spaniolii. O arată o știre din 2019.
Potrivit unui studiu citat de Digi anul trecut, doar 7,6% dintre români își permit să iasă în oraș de mai mult de patru ori pe săptămână. Altfel spus, cam unul din zece români.
Cei mai mulți ies în oraș de 2-3 ori pe săptămână. Mai exact, 26,8%. Dintre aceștia, majoritatea au vârste între 35 și 44 de ani. Mai rar, cam o dată pe săptămână, ies în oraș peste 16% dintre români. Principala problemă sunt veniturile mici sau prețurile mari.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
de Liana Ganea