Secretarul General al ONU, Antonio Guterres, a salutat "căderea regimului dictatorial al lui Bashar al-Assad" în Siria şi a reiterat apelul său de a proteja "drepturile tuturor sirienilor", relatează AFP. Potrivit mai multor surse, astăzi ar avea loc o întrunire de urgență a Consiliul de Securitate al ONU pentru discuții despre Siria.
„După (aproape) 14 ani de război brutal şi căderea regimului dictatorial, poporul sirian poate profita acum de o oportunitate istorică de a construi un viitor stabil şi paşnic”, a afirmat el într-un comunicat.
„Îmi reiterez apelul la calm şi la evitarea violenţei în acest moment sensibil, protejând în acelaşi timp drepturile tuturor sirienilor, fără distincţie”, a adăugat el.
Consiliul de Securitate al ONU se va reuni de urgenţă luni după-amiază pentru discuţii cu uşile închise despre Siria, după căderea preşedintelui Bashar al-Assad, au declarat duminică mai multe surse diplomatice pentru AFP.
Consultările, care vor avea loc de la ora 15.00 (20.00 GMT), au fost solicitate duminică mai devreme de Rusia, notează Agerpres.
Rebelii conduşi de islamişti radicali au intrat duminică în Damasc după o ofensivă fulgerătoare, provocând fuga din ţară a lui Bashar al-Assad şi punând capăt regimului de cinci decenii al partidului Baas în Siria.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
de Val Vâlcu
de Anca Murgoci