Roland Garros: Novak Djokovic, calificare la pas în sferturi

Novak Djokovic a jucat cu Jan-Lennard Struff în optimile de finală de la Roland Garros 2019.

Jucătorul sârb de tenis Novak Djokovic, liderul ATP şi principalul favorit, s-a calificat lejer luni în sferturile turneului de la Roland Garros, după ce a trecut în trei seturi, 6-3, 6-2, 6-2, de germanul Jan-Lennard Struff (45 ATP).

Djokovic a rezolvat partida rapid, într-o oră şi jumătate, setul doi câştigându-l în doar 28 de minute. El va juca în sferturi cu câştigătorul din partida Fabio Fognini (Italia) - Alexander Zverev (Germania).

Şi japonezul Kei Nishikori (7 ATP şi cap de serie nr. 7) a acces în sferturi, însă mult mai greu, după patru ore de joc împotriva francezului Benoît Paire (38 ATP), pe care l-a învins cu 6-2, 6-7 (8/10), 6-2, 6-7 (8/10), 7-5. El îl va avea ca adversar în runda următoare pe spaniolul Rafael Nadal (favorit nr. 2).