Napoli, victorie în memoria lui Maradona. Vezi GOLURILE care au zdrobit-o pe AS Roma

SSC Napoli, cu un echipament 'argentinian' în onoarea lui Diego Maradona, s-a impus fără drept de apel, cu scorul de 4-0, în faţa formaţiei AS Roma.

Căpitanul Lorenzo Insigne a deschis scorul în minutul 31 al partidei de pe stadionul San Paolo, care va purta în curând numele fostului decar argentinian, decedat miercuri, la vârsta de 60 ani, în urma unui atac de cord. Celelalte goluri au fost marcate de Fabian Ruiz (64), Dries Mertens (81) şi Mmatteo Politano (86).

Într-un alt meci disputat duminică, echipa Cagliari, cu mijlocaşul român Răzvan Marin printre titulari, a remizat pe teren propriu, 2-2, cu nou promovata Spezia. Au înscris Joao Pedro )52) şi Leonardo Pavoletti (58) pentru gazde, respectiv Emmanuel Gyasi (36) şi M'Bala Nzola (90+4 penalty).

Rezultate Sâmbătă

Sassuolo - Inter Milano 0-3 Au marcat: Sanchez (4), Chiricheş (14 - autogol.), Gagliardini (60). Fundaşul Vlad Chiricheş a evoluat pentru Sassuolo până în minutul 42, când a fost înlocuit, în timp ce portarul Ionuţ Radu a fost rezervă la Inter. Benevento - Juventus Torino 1-1 Au marcat: Letizia (45+3), respectiv Alvaro Morata (21). Atalanta Bergamo - Hellas Verona 0-2 Au marcat: Veloso (62 - penalty), Zaccagni (83).

Rezultate Duminică

Lazio Roma - Udinese 1-3 Au marcat: Immobile (74 - penalty), respectiv Arslan (18), Pussetto (45+3), Forestieri (71). Fundaşul Ştefan Radu a fost integralist la Lazio. Bologna - Crotone 1-0 A marcat: (45+2). Mijlocaşul Denis Drăguş a fost rezervă la Crotone şi a intrat în joc în minutul 59. AC Milan - Fiorentina 2-0 Au marcat: Romagnoli (17), Kessie (27 - penalty). Portarul Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă la AC Milan. Cagliari - Spezia 2-2 Au marcat: Joao Pedro (52), Pavoletti (58), respectiv Gyasi (36), Nzola (90+4 - penalty).

SSC Napoli - AS Roma 4-0 Au marcat: Insigne (30), Ruiz (64), Mertens (81), Politano (86). Luni sunt programate meciurile Torino FC - Sampdoria şi Genoa - Parma. Clasament: 1. AC Milan 23 puncte 2. Inter Milano 18 puncte 3. Sassuolo 18 puncte 4. Juventus Torino 17 puncte 5. SSC Napoli 17 puncte 6. AS Roma 17 puncte 7. Hellas Verona 15 puncte ....