Liga Naţiunilor la fotbal, în pragul debutului

Descriere foto:

Liga Naţiunilor debutează joi, cu 55 de echipe la start, împărţite în patru eşaloane valorice, având ca final calificarea la EURO 2020.

Competiţia de fotbal Liga Naţiunilor, un proiect al fostului preşedinte UEFA Michel Platini, va debuta joi, cu 55 de echipe la start, împărţite în patru eşaloane valorice, care se vor bate şi pentru calificarea la EURO 2020. Competiţia este menită să înlocuiască meciurile amicale lipsite de popularitate şi se va desfăşura conform unui sistem complicat, cu promovare şi retrogradare.

Câştigătoarele grupelor din seriile B, C şi D vor promova în eşaloanele valorice superioare, în timp ce echipele clasate pe ultimele locuri în seriile A, B şi C vor retrograda în eşalonul imediat inferior. Câştigătoarele celor patru grupe din Seria A se vor bate pentru trofeul Ligii Naţiunilor, într-un miniturneu care va avea loc în iunie 2019. În plus, cele mai bune patru echipe din fiecare serie valorică vor intra într-un baraj de calificare la EURO 2020, dacă nu vor reuşi acest lucru în urma preliminariilor Campionatului European, în martie 2020, pentru fiecare serie fiind disponibil un loc.

România, în grupa C

România se află în a treia serie valorică (C), în Grupa a 4-a, alături de Serbia, Muntenegru şi Lituania. Campioana mondială en titre, Franţa, face parte din Grupa 1 a Seriei A, alături de Germania şi Olanda.

Cele patru echipe din play-off vor disputa semifinale într-o singură manşă (pe terenul echipei cu linie de clasament mai bună în grupele Ligii Naţiunilor), iar finalistele se vor duela într-o singură manşă (gazda va fi trasă la sorţi). Câştigătoarea se califică la EURO 2020.

Acest lucru înseamnă că şi echipele din ultima serie valorică (D) vor avea sigur o reprezentantă la EURO 2020.

Programul meciurilor din prima etapă a Ligii Naţiunilor:

Seria A

Grupa 1: Germania, Franţa, Olanda Joi 6 septembrie Germania - Franţa (ora 21,45)
Grupa 2: Belgia, Elveţia, Islanda Sâmbătă 8 septembrie Elveţia - Islanda (19,00)
Grupa 3: Portugalia, Italia, Polonia Vineri 7 septembrie Italia - Polonia (21,45)
Grupa 4: Spania, Anglia, Croaţia Sâmbătă 8 septembrie Anglia - Spania (21,45)

Seria B

Grupa 1: Slovacia, Ucraina, Cehia Joi 6 septembrie Cehia - Ucraina (21,45)
Grupa 2: Rusia, Suedia, Turcia Vineri 7 septembrie Turcia - Rusia (21,45)
Grupa 3: Austria, Bosnia-Herţegovina, Irlanda de Nord Sâmbătă 8 septembrie Irlanda de Nord - Bosnia-Herţegovina (16,00)
Grupa 4: Ţara Galilor, Irlanda, Danemarca Joi 6 septembrie Ţara Galilor - Irlanda (21,45)

Seria C

Grupa 1: Scoţia, Albania, Israel Vineri 7 septembrie Albania - Israel (21,45)
Grupa 2: Ungaria, Grecia, Finlanda, Estonia Sâmbătă 8 septembrie Finlanda - Ungaria (19,00) Estonia - Grecia (21,45)
Grupa 3: Slovenia, Norvegia, Bulgaria, Cipru Joi 6 septembrie Norvegia - Cipru (21,45) Slovenia - Bulgaria (21,45)
Grupa 4: România, Serbia, Muntenegru, Lituania Vineri 7 septembrie Lituania - Serbia (21,45) România - Muntenegru (21,45)

Seria D

Grupa 1: Georgia, Letonia, Kazahstan, Andorra Joi 6 septembrie Kazahstan - Georgia (17,00) Letonia - Andorra (21,45)
Grupa 2: Belarus, Luxemburg, R. Moldova, San Marino Sâmbătă 8 septembrie Belarus - San Marino (19,00) Luxemburg - R. Moldova (21,45)
Grupa 3: Azerbaidjan, Insulele Feroe, Malta, Kosovo Vineri 7 septembrie Azerbaidjan - Kosovo (19,00) Vineri 7 septembrie Insulele Feroe - Malta (21,45)
Grupa 4: Macedonia, Armenia, Liechtenstein, Gibraltar Joi 6 septembrie Armenia - Liechtenstein (19,00) Gibraltar - Macedonia (21,45).



STIRE RECOMANDATA

Te-ar putea interesa







Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?


Copyright 2018 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate.


dcn.n-nxt.24