Liga I. FCSB - Universitatea Craiova. REZULTAT FINAL tranșat încă din prima repriză

S-a încheiat meciul dintre FCSB - Universitatea Craiova, disputat pe Arena Naţională din Bucureşti, într-un meci din etapa a 22-a a Ligii I de fotbal, ultimul din 2019.

Soarta partidei a fost tranşată în finalul primei reprize, când forcingul făcut de FCSB a adus două goluri, înscrise de Dennis Man (41), după o acţiune personală, şi de Florinel Coman (45), dar şi un penalty, obţinut de Coman şi ratat de Florin Tănase (45+3). FCSB a mai avut ocazii de gol în min. 32 (Iulian Cristea, Bogdan Planic şi Ovidiu Popescu au fost blocaţi) şi în min. 48 (Laurenţiu Popescu a apărat şutul lui Tănase).

Universitatea Craiova a avut o bară

Universitatea a avut o bară, prin Goran Zakaric (69), şi alte ocazii prin Valentin Mihăilă (30), Andrei Ivan (77), Zakaric (82) şi Antoni Ivanov (90+2). Meciul a fost oprit pentru două minute, la scurt timp după fluierul de start, din cauza petardelor aruncate de suporterii echipei gazdă. În ultimele 18 meciuri cu FCSB, Universitatea a înregistrat o victorie, două egaluri şi 15 înfrângeri. FCSB are patru victorii consecutive în campionat, ultimele trei cu acelaşi scor, 2-0. Universitatea nu are nicio victorie în ultimele şase deplasări, cu două egaluri şi patru eşecuri.

FCSB a ratat un penalty

FCSB - Universitatea Craiova 2-0 (2-0), Arena Naţională - Bucureşti Au marcat: Dennis Man (41), Florinel Coman (45). Florin Tănase (FCSB) a ratat un penalty în min. 45+3 (şut peste). Arbitri: Marcel Bîrsan; arbitri asistenţi: Mircea Orbuleţ, Valentin Avram (toţi din Bucureşti); arbitru de rezervă: Ionuţ Coza (Cernica/Ilfov) Observatori: Alexandru Deaconu (Bucureşti) - CCA, Valentin Mateescu (Ploieşti) - LPF, conform Agerpres.