Juventus a debutat cu o victorie în noua ediţie din Serie A

Juventus Torino, câştigătoarea campionatului de fotbal al Italiei în ultimele opt sezoane, a debutat cu dreptul în noua ediţie din Serie A, învingând în deplasare, cu scorul de 1-0, formaţia Parma, într-o partidă disputată sâmbătă seara.

"Bătrâna doamnă" a înscris singurul gol al întâlnirii în prima repriză, prin căpitanul Giorgio Chiellini (21). Starul portughez Cristiano Ronaldo a marcat la rândul său pentru Juve, însă golul i-a fost anulat pe motiv de ofsaid, după consultarea arbitrajului video (VAR).

În celălalt meci programat sâmbătă, SSC Napoli, echipa fundaşului român Vlad Chiricheş, s-a impus cu scorul de 4-3 pe terenul formaţiei Fiorentina. Au marcat: Dries Mertens (38), Lorenzo Insigne (43, 67) şi Jose Callejon (56) pentru învingători, respectiv Erick Pulgar (9 - penalty), Nikola Milenkovic (52) şi Kevin-Prince Boateng (65).

La Fiorentina şi-a făcut debutul, cu această ocazie, fostul internaţional francez Franck Ribery, introdus în joc în minutul 78, în timp ce Chiricheş a rămas pe banca de rezerve a oaspeţilor până la final.

Duminică se dispută partidele Udinese - AC Milan, Hellas Verona - Bologna, Cagliari - Brescia, AS Roma - Genoa, Sampdoria Genova - Lazio Roma, SPAL Ferrara - Atalanta Bergamo şi Torino FC - Sassuolo, în timp ce luni este programată întâlnirea Inter Milano - Lecce.