Ianis Hagi, calificare în lacrimi. A ratat un penalty

Glasgow Rangers, cu Ianis Hagi titular, s-a calificat în optimile de finală ale Europa League la fotbal, miercuri seara.

Rangers a învins-o în deplasare pe Sporting Braga, cu 1-0, în manşa secundă a şaisprezecimilor de finală ale competiţiei. Glasgow Rangers, care s-a impus în tur cu 4-2, printr-o dublă a lui Ianis Hagi, a câştigat în Portugalia cu 1-0.

Hagi, care a jucat 72 de minute, a ratat un penalty (45+1), portarul Matheus apărând şutul său. Lovitura de pedeapsă a fost acordată după un henţ în careu comis de Raul Silva. În minutul 61, scoțienii au marcat grație unei pase superbe reușită tot de Ianis. Românul l-a lăsat pe Kent singur cu portarul și acesta a marcat fără emoții.

Oaspeţii au ratat ocazii mari în prima repriză prin Kamberi şi Kent (acesta găsit excelent în careu de Hagi), în timp ce lusitanii a avut o bară în partea secundă, prin Paulinho. În repriza a două, Ianis a ieșit supărat de pe teren, fiind înlocuit cu Aribo.

Tragerea la sorţi a optimilor de finală va avea loc vineri, la Nyon.