VIDEO Fotbal feminin: România - Malta, rezultat în meci amical

Selecționata feminină de fotbal a României a avut primul meci amical cu Malta.

Selecționata feminină a României a învins cu 2-0 Malta, în primul joc amical, disputat joi, 4 aprilie, la Mogoșoaia.

Selecționerul Mirel Albon a trimis din primul minut pe teren nu mai puțin de 5 jucătoare născute după anul 2000. Ioana Bălăceanu, născută în 2003, a marcat și primul gol al tricolorelor, în minutul 40. De asemenea, Sara Câmpean a fost pentru prima dată titulară în poarta României, încheind partida fără să primească gol. A doua reușită a meciului i-a aparținut fundașului naționalei, Maria Ficzay, care a înscris cu o lovitură de cap din 6m.

România – Malta 2-0

Marcatoare: Bălăceanu 40′, Ficzay 83′

VIDEO

România: 12. Câmpean – 3. Ciolacu, 15. Goder (2. Oprea, 46′), 6. Ficzay-cpt, 16. Sandu – 20. Vlădulescu (8. Vătafu 58′), 19. Tărășilă (4. Bortan 46′), 21. Mirea – 17. Bălăceanu (10. Voicu 58′), 7. Marinescu (11. Olar, 46′), 18. Carp (22. Dușa 46′).
Selecționer: Mirel Albon
Rezerve neutilizate: 1. Părăluță – 5. Meluță, 14. Herczeg

Malta: 1. Xuereb – 20. Sciberras, 5. S. Farrugia, 15. Flask, 9. Sultana – 6. Theuma-cpt, 14. Zammit – 17. B. Borg (16. Turner 75′), 13. M. Farrugia, 7. Carabott ( 22. Bajada 46′) – 11. Bugeja (10. M. Borg 50′).
Selecționer: Marc Anthony Gatt
Rezerve neutilizate: 12. R. Borg – 3. Zarb, 8. Mifsud, 18. Buttigieg

Arbitru: Cristina Trandafir. Asistenți: Petruța Iugulescu și Alexandra Petre. Rezervă: Iuliana Demetrescu

A doua partidă amicală dintre cele două naționale este programată duminică, 7 aprilie, de la ora 11:00, tot la Mogoșoaia.