Fotbal: Copa America 2019 - Argentina s-a calificat în sferturile de finală

Reprezentativa de fotbal a Argentinei s-a calificat, duminică, în sferturile de finală ale turneului Copa America 2019 care are loc în Brazilia, după ce a dispus de selecţionata Qatarului cu scorul de 2-0, la Porto Alegre, în ultimul său meci din Grupa B.

Lautaro Martinez (4) şi Sergio Aguero (82) au marcat golurile echipei Albiceleste în meciul cu campioana Asiei, iar în sferturi, Messi et comp vor juca împotriva Venezuela, vineri, pe Stadionul Maracana din Rio de Janeiro. Messi îşi poate sărbători liniştit cei 32 de ani pe care îi împlineşte luni, deşi a arătat că este departe de cel mai bun nivel al său, notează AFP.

După 0-2 cu Columbia şi 1-1 cu Paraguay, selecţionerul argentinian Lionel Scaloni a jucat totul pe cartea atacului, cu o echipă foaerte ofensivă, lăsându-l pe Messi electron liber pentru a susţine perechea Martinez - Aguero. Pariul a fost unul reuşit, având în vedere că cei doi atacanţi au marcat golurile victoriei. Qatarul a avut cea mai mare ocazie în finalul primei reprize, prin fundaşul Bassam Hicham, care a gafat la primul gol, însă şutul său din lovitură liberă a lovit bara (45).

În faţa a 39.100 spectatori au evoluat echipele:

Qatar: Saad Al Sheeb - Pedro Correia (Hamid Khaleffa, 85), Bassam Hicham Al Rawi, Boualem Khoukhi, Salem Al Hajri (Abdullah Alahrak, 77), Tarek Salman - Karim Boudiaf, Abdelaziz Mohamed, Hassan Al Heidos - Akram Afif, Almoez Ali Abdulla. Selecţioner: Felix Sanchez.

Argentina: Franco Armani - Renzo Saravia, Juan Foyth (German Pezzella, 87), Nicolas Otamendi, Nicolas Tagliafico - Rodrigo De Paul, Leandro Paredes, Giovani Lo Celso (Marcos Acuna, 57) - Lionel Messi - Sergio Aguero, Lautaro Martínez (Paulo Dybala, 76). Selecţioner: Lionel Scaloni.