Fotbal: Antwerp, echipa lui Boloni, va juca împotriva lui Charleroi pentru un loc în Europa League

Echipa belgiană de fotbal Royal Antwerp, antrenată de Ladislau Boloni, va juca barajul pentru un loc în Europa League împotriva lui Charleroi, care s-a impus miercuri cu 2-1 pe terenul lui Kortrijk, ce a fost gazdă.

Kortrijk a înscris rapid, prin Imoh Ezekiel, în minutul 6, însă Charleroi a întors rezultatul prin dubla lui Victor Osimhen (42, 56). Barajul pentru un loc în Europa League va avea loc duminică pe stadionul lui Antwerp, Bosuil. Câştigătoarea acestui meci îşi va asigura prezenţa în turul 2 preliminar al Europa League. Antwerp a încheiat pe poziţia a 4-a play-off-ul pentru locurile 1-6.

Charleroi şi Kortijk sunt cele două câştigătoare ale aşa-numitului play-off 2. În Liga Campionilor, Belgia va fi reprezentată de câştigătoarea titlului, Genk, calificată direct în faza grupelor, şi vicecampioana FC Bruges, care va juca în turul 3 preliminar. Câştigătoarea Cupei Belgiei, Mechelen, va evolua în grupele Europa League, iar Standard Liege, formaţia lui Răzvan Marin, va juca în turul 3 preliminar al acestei competiţii. Potrivit presei belgiene, Mechelen riscă să fie sancţionată pentru implicarea într-un scandal al meciurilor trucate.