FC Barcelona, surpriză în Campionatul Spaniei

FC Barcelona, liderul campionatului de fotbal al Spaniei, a terminat la egalitate, 2-2, partida disputată în deplasare cu formaţia Celta Vigo, marţi seara, în cadrul etapei a 33-a din Primera Division.

Francezul Ousmane Dembele a marcat cu această ocazie primul său gol pentru Barca în actuala ediţie a ligii spaniole, deschizând scorul în minutul 36 al întâlnirii de pe stadionul Balaidos. Gazdele au restabilit egalitatea în finalul primei reprize, prin Jonny Castro (45), însă catalanii au trecut din nou în avantaj în repriza secundă, graţie reuşitei lui Paco Alacer (64). Rezultatul final al întâlnirii a fost stabilit de Iago Aspas, care a înscris pentru Celta în minutul 82.

Antrenorul lui FC Barcelona, Ernesto Valverde, nu a putut conta pe mai mulţi dintre titularii săi, Iniesta, Busquets, Rakitic şi Pique, toţi indisponibili, în timp ce Messi, Suarez, Jordi Alba şi Umtiti s-au aflat pe banca de rezerve, doar argentinianului fiind introdus în joc, în minutul 60.

Andone nu a jucat la Deportivo

Într-un alt meci, Deportivo La Coruna, cu atacantul român Florin Andone pe banca de rezerve până la final, a remizat pe teren propriu, 0-0, cu formaţia FC Sevilla.

Tot marţi, Villarreal a dispus în faţa propriilor suporteri, cu 2-1, de Leganes, prin golurile lui Víctor Ruiz (42) şi Carlos Bacca (55). Pentru oaspeţi a înscris Darko Brasanac, în finalul reprizei secunde (82).

Miercuri sunt programate partidele Espanyol Barcelona - Eibar, Valencia - Getafe şi Real Madrid - Athletic Bilbao, în timp ce joi vor avea loc întâlnirile Real Sociedad - Atletico Madrid, Alaves - Girona, Levante - Malaga şi Betis Sevilla - Las Palmas.

În clasament conduce FC Barcelona, 82 puncte, urmată de Atletico Madrid, 71 puncte (32 jocuri), Real Madrid, 67 puncte (32 j), Valencia, 65 puncte (32 j), Betis Sevilla, 52 puncte (32 j) etc, relatează Agerpres.