FC Barcelona învinge Valladolid și ajunge la un punct de Atletico Madrid

Francezul Ousmane Dembele și-a salvat echipa în ultimele minute ale partide de acasă cu Real Valladolid, scor 1-0, cu o reușită la colțul scurt, luni seara.

Conform Marca, după 90 de minute de jos, catalanii erau aproape să nu materializeze eșecul liderului din LaLiga, Atletico Madrid, cu Sevilla, din weekend. Oaspeții s-au arătat periculoși, ratând multiple ocazii și având chiar o bară în prima repriză. Mingea a lovit degetele lui Jordi Alba în propriul careu în a doua parte a meciului, însă arbitrii au decis că nu a fost vorba de o lovitură de la 11 metri.

Acum, în topul clasamentului se află încă Atletico Madrid (66 de puncte), FC Barcelona (65 de puncte) și Real Madrid (63 de puncte). Cele din urmă se vor întâlni în meci direct, în weekend, în timp ce Atletico și Barcelona vor da piept pe 9 mai, într-un meci decisiv pentru acest sezon de LaLiga.