€ 5.0919
|
$ 4.3707
|
Curs valutar: € 5.0919
|
$ 4.3707
 

Evaluare națională: 170 000 de elevi înscriși. Triaj epidemiologic: "Temperatura, luată de trei ori"
Autor: Dan Carp

evaluare_nationala_84345400
 

La examenul de evaluare care va începe luni sunt înscrişi peste 170.000 de elevi, absolvenţi de clasa a opta. La prima etapă participă peste 75.000 de profesori, examenul desfășurându-se în 4.253 de centre de...

Un cadru medical va realiza triajul epidemiologic şi va îndruma elevii către sălile de examen. Ministrul a recomandat ca pentru copiii care au temperatura peste 37,3 testul să fie repetat de trei ori, cu o pauză de câteva minute înainte de repetare.

Unităţile de învăţământ au fost dotate cu dezinfectant şi s-a efectuat dezinfecţia centrelor de examinare.

Lucrările elevilor vor merge la corectare în alt judeţ decât acela din care face parte elevul. Aici este inclus şi minicipiul Bucureşti.

În context, ministrul a vorbit despre subiectele care au apărut pe internet. „Va asigur ca ceea ce circula pe internet nu e de la Ministerul Educatiei. Nu va lasati pacaliti de asa zise subiecte care circula pe internet. Aceastea nu sunt cele pe care le veti primi maine dimineata. Maine se vor extrage subiectele”, a spus Monica Anisie.

Evaluare națională. Rezultatele, peste o săptămână

Primele rezultate vor fi afișate în data de 22 iunie. Examenul se va da în două etape, iar sesiunea a doua începe pe 29 iunie. Scopul acestei etape speciale este acela de a da şanse egale tuturor copiilor şi se va desfăşura înaintea repartizării computerizate, a spus ministrul.

La această sunt înscrişi peste 170.000 de elevi, absolvenţi de clasa a opta. Sunt peste 75.000 de profesori care participă la prima etapă a Evaluarii Naţionale.

Peste 900 de elevi are susține valuarea în condiții speciale.

Luminiţa Barcari, secretar de stat în cadrul Ministerului Educaţiei, a adăugat că în jur de 50 de elevi sunt în izolare. „Până la ora 15:00 vom şti câţi sunt şi spitalizaţi. Mâine, când se vor trimite absenţii, vom şti şi câţi elevi au avut temperatură mai mare şi implicit vor participa la a doua etapă de evaluare”.

[citeste si]

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

Comentarii

Pentru a vedea sau a publica comentarii, te rugăm să te autentifici în Facebook.
 
 
 
 
 
x close