Erling Haaland, dublu record greu de doborât după calificarea în sferturile Champions League

Erling Haaland este un adevărat fenomen în UEFA Champions League

Norvegianul Erling Haaland a devenit fotbalistul care a ajuns cel mai repede la 20 de goluri în UEFA Champions League, în numai 14 meciuri jucate în competiție.

Conform Marca, atacantul de încă 20 de ani a marcat golurile 19 și 20 în cea mai de prestigiu competiție de fotbal a Europei și și-a dus echipă în sferturile de finală, după ce a trecut de Sevilla cu 3-2, 2-2.

Anterior recordului lui Haaland, Harry Kane era primul în această ierarhie, cu 20 de goluri în 24 de meciuri. Un alt record stabilit de Haaland este vârsta la care avea marcate deja 20 de goluri în Champions League. La 20 de ani și 231 de zile, Haaland i-a întrecut pe Kylian Mbappe (21 de ani și 355 de zile) și Lionel Messi (22 de ani și 266 de zile), dar și pe Cristiano Ronaldo, care a așteptat până la aproape 25 de ani să marcheze de 20 de ori în această competiție.