Emil Boc a fost huiduit de un grup de 10-15 persoane în timpul vizitei sale la centura București Nord.
Oamenii au cerut în cor demisia premierului și s-au plâns că urmează să fie date afară de la Poliția comunitară, Sector 1. Acestea i-au reporșat premierului că , în loc să ia măsuri de stimulare a angajărilor, acesta dă liber la disponibilizări. În 1997, când se despărţea deechipa cu care venise la putere un an mai devreme, Băsescu o trimitea pe "centura politicii" pe Lavinia Şandru. Iată că doamna Şandru a rămas o voce aparte în politică, chiar dacă nu se mai află în tabăra preşedintelui, dar premierul Boc a ajuns să fie huiduit până şi pe Centura capitalei. Dincolo de conflictul cu disponibilizaţii, huiduielile sunt meritate: astfel de vizite propagandistice care vor să dea impresia că se lucrează la linia de Centură nu pot ascunde faptul că finalizarea a 9 km va dura încă trei ani (!), iar ministerul lui Radu Berceanu n-a reuşit să atragă fondurile europene nerambursabile pentru infrastructură.
Andrei Chiliman a declarat despre Emil Boc că face show pe centură în loc să dea explicații cu privire la disponibilizări. Primarul sectorului 1 a răspuns acuzaților aduse de prim-ministru, conform cărora a premeditat protestul de pe Centura București și l-a îndemnat pe Boc să dea explicații cu privire la disponibilizările care vor avea loc în următoarea perioadă în Poliție. Chiliman a spus ,despre ordonanța prin care vor fi dați oameni afară , că este necostituțională și a arătat că infracționalitatea va crește odată cu scăderea numărului de polițiști, adăugând că nu este nevoie de premeditare pentru ca incompetența guvernului să fie huiduită.
