Cupa Mondială a cluburilor. Al Ain FC, finalista surpriză

Al Ain FC, campioana Emiratelor Arabe Unite, s-a calificat surprinzător în finala Cupei Mondiale a cluburilor de fotbal.

Al Ain a învins-o pe River Plate cu scorul de 5-4 la loviturile de departajare, marţi, pe stadionul Hazza Bin Zayed Stadium din Al Ain City, în prima semifinală, în care scorul a fost egal, 2-2, la finalul celor 90 de minute şi al prelungirilor.

Gazdele au deschis scorul prin suedezul Marcus Berg (3), dar campioana Americii de Sud a întors scorul în decurs de câteva minute, prin dubla lui Rafael Santos Borre (11, 16). Al Ain FC a restabilit egalitatea imediat după pauză, prin golul lui Caio (51). La loviturile de departajare, pentru gazde au transformat Caio, Shiotani, Bandar Mohammed Al Ahbabi, Amer Abdulrahman şi Rayan Yaslem, iar pentru recenta câştigătoare a competiţiei Copa Libertadores au înscris Scocco, Quintero, Pratto şi Santos Borre, iar şutul lui Enzo Perez a fost apărat de portarul Khalid Essa.

În finală (22 decembrie), Al Ain FC o va înfrunta pe câştigătoarea cele de-a doua semifinale, care opune miercuri campioana Asiei, Kashima Antlers (Japonia), şi campioana Europei, Real Madrid.

Marţi au evoluat echipele:

River Plate: Franco Armani - Gonzalo Montiel, Jonatan Ramon Maidana, Javier Pinola, Milton Casco - Ignacio Fernandez (Juan Quintero, 55), Leonardo Ponzio (Nicolas de la Cruz, 87), Exequiel Palacios (Enzo Perez, 55), Gonzalo Martinez (Ignacio Scocco, 91) - Rafael Santos Borre, Lucas Pratto.
Antrenor: Marcelo Gallardo.

Al Ain FC: Khalid Essa - Mohamed Ahmad, Ismail Ahmed, Mohammed Fayez, Tsukasa Shiotani - Ahmed Barman (Amer Abdulrahman, 82), Mohammed Abdulrahman (Rayan Yaslem Al Jaberi, 64), Tongo Doumbia (Yahia Nader, 107) - Hussein Elshahat, Caio - Marcus Berg (Bandar Mohammed Al Ahbabi, 75).
Antrenor: Zoran Mamic.

Arbitru: Gianluca Rocchi; arbitri asistenţi: Elenito Di Liberatore, Mauro Tonolini (toţi din Italia); al patrulea oficial: Ryuji Sato (Japonia) Arbitru video: Massimiliano Irrati (Italia); arbitri asistenţi video: Hiroshi Yamauchi (Japonia), Pawel Gil (Polonia), Mark Geiger (SUA).

Ronaldo compară Juventus cu Real Madrid: E mai mult...