CS Universitatea Craiova s-a calificat dramatic în Conference League, la loviturile de departajare, în barajul cu Universitatea Cluj / Video

CS Universitatea Craiova s-a calificat dramatic în Conference League la fotbal.

CSU a învins-o pe Universitatea Cluj cu scorul de 5-4, la loviturile de departajare, duminică seara, pe Stadionul Ion Oblemenco, în contextul barajul pentru această competiţie europeană.

Scorul a fost egal după cele 90 de minute regulamentare (0-0) şi după prelungiri (1-1. Astfel, partida s-a decis la loviturile de departajare.

Video

Portarul gazdelor, Laurenţiu Popescu, a fost eroul serii, apărând şuturile lui Dan Nistor şi Filip Ilie, la penalty-uri, după ce clujenii au fost în avantaj, goalkeeper-ul Edvinas Gertmonas apărând lovitura lui Raul Silva.

FCSB (campioana) va reprezenta România în Champions League, Corvinul Hunedoara (câştigătoarea Cupei României) va juca în Europa League, iar CFR Cluj (ocupanta locului secund în Superligă) şi CS Universitatea Craiova (câştigătoarea barajului cu Universitatea Cluj-Napoca) vor evolua în Conference League.

Universitatea Craiova - Universitatea Cluj 1-1 (0-0, 0-0), după prelungiri; 5-4, la penaltyuri, pe Stadionul Ion Oblemenco - Craiova.

Au marcat următorii fotbaliști: Lyes Houri (gol în minutul 120 - penalty), respectiv Dan Nistor (gol în minutul 120+10 - penalty). Au executat în ordine loviturile de la 11 metri: Elvir Koljic 1-0 (gol), Ovidiu Bic 1-1 (gol), Raul Silva 1-1 (ratare - a apărat Edvinas Gertmonas), Bogdan Mitrea 1-2 (gol), Anzor Mekvabişvili 2-2 (gol), Alexandru Chipciu 2-3 (gol), Alexandru Creţu 3-3 (gol), Thalisson Kelven 3-4 (gol), Lyes Houri 4-4 (gol), Dan Nistor 4-4 (ratare - apără Laurenţiu Popescu), Gjoko Zajkov 5-4 (gol), Filip Ilie 5-4 (ratare - apără Laurenţiu Popescu).