Cristiano Ronaldo, decisiv pentru Juventus în ultima etapă

Ronaldo
Ronaldo

Cristiano Ronaldo a marcat ambele golurile ale echipei Juventus Torino în partida câştigată în deplasare, cu scorul de 2-1, în faţa formaţiei Empoli, sâmbătă, în cadrul etapei a 10-a a campionatului de fotbal al Italiei.

Nou-promovata Empoli a condus cu 1-0 la pauză, graţie golului marcat de Francesco Caputo (min.28), însă Juve a egalat în debutul reprizei secunde, prin Cristiano Ronaldo, care a transformat o lovitură de la 11 m, după un fault asupra lui Paolo Dybala (min.54). Starul lusitan a fost cel care a stabilit şi rezultatul final al întâlnirii, în minutul 70, cu un şut spectaculos de la 20 m. Cu cele două reuşite de sâmbătă, Cristiano Ronaldo a ajuns la 7 goluri marcate în actuala ediţie din Serie A.

Juventus Torino, aflată la a 9-a sa victorie de la debutul sezonului, are acum un avans de şapte puncte faţă de ocupanta locului secund, SSC Napoli, care va juca duminică seara, pe teren propriu, cu AS Roma.

Rezultate înregistrate sâmbătă în prima ligă italiană:

Atalanta Bergamo - Parma 3-0 Au marcat: Gagliolo (55 - autogol.), Palomino (72), Mancini (80).
Empoli - Juventus Torino 1-2 Au marcat: Caputo (28), respectiv Cristiano Ronaldo (54 - penalty, 70).

Sâmbătă seara mai este programat meciul Torino FC - Fiorentina, duminică urmând să se dispute partidele:
Sassuolo - Bologna, Genoa - Udinese, Cagliari - Chievo Verona, SPAL Ferrara - Frosinone, AC Mian - Sampdoria Genova şi SSC Napoli - AS Roma.

Ultimul meci al etapei, Lazio Roma - Inter Milano, va avea loc luni seara.