Chelsea - Ajax rezultat spectacol în Liga Campionilor. Rezultatele zilei

Chelsea - Ajax Amsterdam a fost unul dintre cele mai frumoase meciuri din Liga Campionilor, încheiat cu nu mai puțin de 8 goluri.

Chelsea şi Ajax Amsterdam au terminat la egalitate, 4-4, marţi seara, la Londra, într-un meci spectaculos din Grupa H a Ligii Campionilor la fotbal.

Lăncierii, la care mijlocaşul român Răzvan Marin a fost rezervă, au avut meciul în mână, au condus cu 1-0 şi 4-1, dar au primit trei goluri în decurs de 12 minute, după ce au rămas în 9 jucători. Chelsea a marcat şi golul al cincilea, prin Azpilicueta, dar a fost anulat după arbitrajul video.

Ajax a beneficiat de două autogoluri în acest meci, Tammy Abraham şi portarul Kepa Arrizabalaga trimiţând mingea în propria poartă după lovituri libere ale ale olandezilor.

Alte rezultate

O victorie puţin aşteptată a obţinut şi Borussia Dortmund, 3-2 cu Inter Milano, după ce echipa nerazzurra a condus cu 2-0 la pauză. Marocanul Hakimi (două) şi Julian Brandt au întors scorul pentru Borussia.

Valencia a fost condusă de Lille pe Mestalla, dar apoi a punctat de patru ori în ultimele 25 de minute.

Liverpool, campioana en titre, a trecut cu 2-1 de Genk, la care Ianis Hagi a rămas pe banca de rezerve.

Napoli a remizat acasă cu RB Salzburg, 1-1, golul campioanei Austriei fiind reuşit de tânărul atacant norvegian Haaland, din penalty.

Olympique Lyon, cu portarul Ciprian Tătăruşanu rezervă, s-a impus cu 3-1 în faţa Benficăi.

Rezultate Liga Campionilor:

Grupa E
Liverpool - KRC Genk 2-1
Au marcat: Georginio Wijnaldum 14, Alex Oxlade-Chamberlain 53, respectiv Mbwana Samata 41.

SSC Napoli - RB Salzburg 1-1
Au marcat: Hirving Lozano 44, respectiv Erling Braut Haaland 11 - penalty.

Borussia Dortmund - Inter Milano 3-2
Au marcat: Achraf Hakimi 51, 77, Julian Brandt 64, respectiv Lautaro Martinez 5, Matias Vecino 40.

Zenit St. Petersburg - RB Leipzig 0-2
Au marcat: Diego Demme 45+5, Marcel Sabitzer 63.

Olympique Lyon - Benfica Lisabona 3-1
Au marcat: Joachim Andersen 4, Memphis Depay 33, Bertrand Traore 89, respectiv Haris Seferovic 78.

Chelsea Londra - Ajax Amsterdam 4-4
Au marcat: Jorginho 5 - penalty, 71 - penalty, Cesar Azpilicueta 63, Reece James 74, respectiv Tammy Abraham (autogol) 2, Quincy Promes 20, Kepa Arrizabalaga (autogol) 35, Donny van de Beek 55.
Cartonaşe roşii: Daley Blind (Ajax) 68, Joel Veltman (Ajax) 69.

Valencia CF - Lille OSC 4-1
Au marcat: Daniel Parejo 66 - penalty, Adama Soumaoro (autogol) 82, Geoffrey Kondogbia 84, Ferran Torres 90, respectiv Victor Osimhen 25.

Clasament
1 AFC Ajax 4 2 1 1 10-5 7
2 Chelsea FC 4 2 1 1 7-6 7
3 Valencia CF 4 2 1 1 6-7 7
4 LOSC Lille 4 0 1 3 3-10 1

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte