Belgia - Suedia, suspendat de UEFA. Fotbaliștii suedezi nu au mai dorit să continue partida după atacul armat de la Bruxelles

Meciul dintre echipele de fotbal ale Belgiei şi Suediei, din preliminariile EURO 2024, a fost suspendat la pauză, la scorul de 1-1, luni seara, de către UEFA, după ce doi suporteri suedezi au fost ucişi într-un atac terorist la Bruxelles.

Jucătorii suedezi nu au mai dorit să dispute repriza secundă, potrivit postului suedez de televiziune TV6, citat de Reuters. În urma unui presupus atac terorist la Bruxelles, în această sear, s-a decis, după consultări cu cele două echipe şi cu poliţia locală, ca meciul din preliminariile EURO 2024 dintre Belgia şi Suedia să fie suspendat, a transmis UEFA. Belgia obţinuse deja calificarea la turneul final, iar luni a obţinut biletul pentru EURO 2024 şi Austria, prin victoria cu 1-0 din Azerbaidjan. Olanda a smuls o victorie foarte preţioasă, 1-0 cu Grecia, în deplasare, printr-un gol înscris de Virgil van Dijk (90+3 - penalty), după ce au ratat un penalty prin Wout Weghorst (28).

Portugalia a surclasat Bosnia-Herţegovina cu 5-0, în deplasare, Cristiano Ronaldo reuşind o dublă (5 - penalty). Rezultatele de luni seara. Grupa B Gibraltar - Irlanda 0-4 Au marcat: Evan Ferguson 8, Mikey Johnston 28, Matt Doherty 60, Callum Robinson 80. Grecia - Olanda 0-1 Au marcat: Virgil van Dijk 90+3 - penalty. Wout Weghorst (Olanda) a ratat un penalty în min. 28 (a apărat Odysseas Vlachodimos).

Clasament loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Franţa 6 6 0 0 13-1 18

2 Olanda 6 4 0 2 10-7 12

3 Grecia 7 4 0 3 12-6 12

4 Irlanda 7 2 0 5 9-9 6

5 Gibraltar 6 0 0 6 0-21 0

Grupa F Azerbaidjan - Austria 0-1 A marcat: Marcel Sabitzer 48 - penalty. Cartonaş roşu: Guido Burgstaller (Austria) 90+4. Belgia - Suedia, suspendat la pauză (1-1) din motive de securitate Au marcat: Romelu Lukaku 31 - penalty, respectiv Viktor Gyokeres 15.

1 Belgia 6 5 1 0 16-3 16

2 Austria 7 5 1 1 15-7 16

3 Suedia 5 2 0 3 11-8 6

4 Azerbaidjan 6 1 1 4 4-12 4

5 Estonia 6 0 1 5 2-18 1

Grupa J Bosnia-Herţegovina - Portugalia 0-5 Au marcat: Cristiano Ronaldo 5 - penalty, 20, Bruno Fernandes 25, Joao Cancelo 32, Joao Felix 41. Islanda - Liechtenstein 4-0 Au marcat: Gylfi Sigurdsson 22 - penalty, 49, Alfred Finnbogason 44, Hakon Arnar Haraldsson 62. Sandro Wieser (Liechtenstein) a ratat un penalty 45+2. Luxemburg - Slovacia 0-1 A marcat: David Duris 77.

Clasament loc echipa M V E Î GM-GP P 1 Portugalia 8 8 0 0 32-2 24 2 Slovacia 8 5 1 2 11-5 16 3 Islanda 8 3 1 4 15-10 10 4 Luxemburg 8 3 2 3 8-18 11 5 Bosnia-Herţegovina 8 3 0 5 7-14 9 6 Liechtenstein 8 0 0 8 1-25 0 Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte Primele două clasate din fiecare grupă se califică la turneul final al EURO 2024, care va avea loc în Germania.