Barcelona - Real Madrid, rezultat final în El Clasico. Coregrafie impresionantă a fanilor catalani / VIDEO

Barcelona - Real Madrid, rezultat final în El Clasico. Coregrafie impresionantă

Meciul Barcelona - Real Madrid, 'El Clasico', s-a disputat duminică în etapa a 10-a din La Liga. A fost primul meci după 14 ani fără Messi și fără Ronaldo.

Real Madrid a învins cu scorul de 2-1. Alaba a marcat în minutul 32 și Lucas în minutul 94 pentru Real. Aguero a înscris pentru Barcelona în minutul 97.

Sergino Dest a avut cea mai mare ocazie a Barcelonei în minutul 24. Karim Benzema a ratat o mare şansă pentru oaspeţi în repriza a doua. Aguero a marcat primul său gol la echipa catalană, iar Alaba a fost şi el la prima reuşită pentru formaţia madrilenă. Barcelona a confirmat că trece printr-o perioadă dificilă în contextul despărţirii de Lionel Messi şi al situaţiei economice. Meciul de duminică a fost primul Clasico după mult timp fără Messi la Barca şi Sergio Ramos la Real, ambii jucând din acest sezon la PSG.

Cu ce echipă a jucat Barcelona

Antrenorul Barcelonei, Ronald Koeman, a folosit următorii jucători: Marc-Andre ter Stegen - Oscar Mingueza (Coutinho, 46), Eric Garcia, Pique, Jordi Alba - Sergio Busquets, Frenkie de Jong (Sergi Roberto, 77), Gavi (Luuk de Jong, 85) - Sergino Dest, Ansu Fati (Sergio Aguero, 74), Memphis Depay.

Formația folosită de Real Madrid

Omologul său de la Real, Carlo Ancelotti, s-a bazat pe următoarea formulă: Thibaut Courtois - Lucas Vazquez, Militao, David Alaba, Ferland Mendy - Casemiro, Toni Kroos, Luka Modric - Rodrygo (Federico Valverde, 72; Dani Carvajal, 90+2), Karim Benzema, Vinicius Junior (Marco Asensio, 87). Real este lider, cu 20 de puncte după 9 jocuri, urmată de Sevilla FC, 20 p (9 j), Real Sociedad, 20 p (9 j), Osasuna, 18 p (10 j), Atletico Madrid, 17 p (8 j).

FC Barcelona este pe locul 8, cu 15 puncte după 9 jocuri. Rezultatele înregistrate până în acest moment în etapa a 10-a sunt: vineri Osasuna - Granada 1-1 Au marcat: Avila (45), respectiv Montoro (90) sâmbătă Valencia - Mallorca 2-2 Au marcat: Guedes (90+3), Jose Gaya (90+8), respectiv Angel (32), Diakhaby (38 - autogol) Cadiz - Alaves 0-2 Au marcat: Joselu (6 - penalty, 90+1) Elche - Espanyol Barcelona 2-2 Au marcat: Boye (23), Benedetto (84), respectiv Morlanes (51), de Tomas (52)

Athletic Bilbao - Villarreal 2-1 Au marcat: Raul Garcia (14), Muniain (77 - penalty), respectiv Coquelin (32) duminică Sevilla FC - Levante 5-3 Au marcat: Oliver Torres (8), Mir (24), Carlos (38), Munir (50), Fernando (64), respectiv Morales (33, 55), Melero (61) FC Barcelona - Real Madrid 1-2 Au marcat: Aguero (90+7), respectiv Alaba (32), Lucas Vazquez (90+4).

Golul lui Alaba. VIDEO

Fanii Barcelonei au realizat o scenografie impresionantă înainte de startul meciului. Fanii catalani au colorat arena în culorile Barcelonei, roșu, albastru și galben.

Mai mult, aceștia au afișat un banner uriaș pe care era scris: 'Barca, ara i sempre' (n.red. 'Barcelona, acum și pentru totdeauna!').