Mircea Rednic a debutat cu dreptul în noul sezon din Belgia. Standard Liege a câştigat meciul din prima etapă.
Standard Liege, echipă antrenată de românul Mircea Rednic, a debutat cu o victorie în noul sezon al campionatului de fotbal al Belgiei, 2-0 cu nou-promovata La Louviere, duminică, în deplasare.
Oaspeţii au marcat ambele goluri în prima repriză, prin francezul Thomas Henry (5) şi prin malgaşul Marco Ilaimaharitra (39 - penalty).
Fundaşul togolez Josue Homawoo (ex-Dinamo) a fost integralist la Standard, iar Sekou Sidibe (ex-FCU Craiova) a jucat din minutul 63 la gazde.
Campioana Union St Gilloise a remizat în prima rundă cu Antwerp, 1-1, în deplasare, golul său fiind reuşit de atacantul austriac de origine română Raul Florucz, scrie Agerpres.
La conferinţa de presă, Mircea Rednic a glumit cu atacantul Thomas Henry, care a ratat un penalty.
”Vorbești prea mult, Thomas! Oprește-te! Thomas nu a fost nici măcar numărul doi în seara asta. Când ratezi o lovitură de pedeapsă, te așezi la coadă! Deși, în mod normal, Thomas este principalul nostru executant la penalty-uri.
Nu pot decât să fiu fericit că am luat trei puncte. Nu a fost ușor deloc, dar am jucat excelent 45 de minute, cu intensitate și presiune pe adversari.
Asta am cerut și jucătorii m-au ascultat. Totuși, mai avem mult de lucru”, a spus Rednic, citat de belgienii de la Sud Info.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News