UNIVERSITATEA CRAIOVA - AEK ATENA, rezultat live Europa League. Oltenii forțează surpriza

Universitatea Craiova

Universitatea Craiova s-a duelat în această seară cu AEK Atena, meci ce a contat pentru turul III al Europa League. Oltenii au pierdut cu 0-2.

Min. 90 - Final de meci

Min. 85 - GOL! Livaja dublează pentru AEK avantajul

Min. 60 - GOL! Mantalos deschide scorul pentru AEK Atena

Min. 45 - Pauză în Bănie după un meci echilibrat în care ambele echipe au avut ocazii de gol. 0-0

Echipele de start:

Craiova:

Pigliacelli - Briceag, Acka, Kelic, Bancu (cpt.) - Ivanov, Mateiu, Cicâldău - Bărbuţ, M. Roman, Vătăjelu

AEK Atena:

Barkas - Paulinho, Vranjes, Svarnas, Hult - Simão, A. Simões - Verde, F. Gerlades, Mantalos (cpt.) - Klonaridis

Universitatea Craiova și AEK Atena se vor întâlni azi de la ora 19:15.

Universitatea Craiova - AEK Atena, live Europa League

Universitatea Craiova țintește grupele Europa League, însă trebuie să treacă de un adversar foarte puternic: AEK Atena, fostă campioană a Greciei.

AEK Atena e favorită în această dublă manșă, valoarea lotului grecilor fiind net superioară oltenilor.

Universitatea Craiova poate avea un mic avantaj în contextul în care se află în plin campionat iar oltenii au jocuri în picioare. În turul precedent Craiova a trecut de ungurii de la Honved Budapesta, dramatic, la loviturile de departajare, după două meciuri încheiate cu 0-0.

În urma incidentelor din partida cu Honved, când arbitru a fost lovit în cap de o brichetă aruncată din galeria oltenilor, meciul fiind întrerupt peste 20 de minute, Craiova are azi terenul suspendat și va juca fără spectatori, un mare minus pentru trupa lui Papură. Returul se va disputa la Atena, tot fără spectatori, și terenul grecilor fiind suspendat.

Meciul dintre Universitatea Craiova și AEK Atena se va disputa azi de la ora 19:15. Partida va fi transmisă de Digi Sport 1, dar poate fi urmărită și în format live text pe WWW.DCNEWS.RO.