Johanna Konta produce marea surpriză la Roland Garros. Veste bună pentru Simona

Johanna Konta a jucat cu Sloane Stephens în sferturi la Roland Garros.

Jucătoarea britanică de tenis Johanna Konta (26 WTA) s-a calificat marţi în semifinalele turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului, după ce a trecut în sferturi, în două seturi, 6-1, 6-4, de americanca Sloane Stephens (7 WTA), după doar o oră şi zece minute.

A fost un meci incredibil de uşor pentru britanică în faţa finalistei de anul trecut, cap de serie nr. 7, Konta adjudecându-şi primul set în doar 30 de minute. La ediţia precedentă, Stephens a fost învinsă în finală de Simona Halep.

În runda următoare, Konta o va înfrunta pe câştigătoarea din partida care le opune pe croata Petra Martic (31 WTA) şi cehoaica Marketa Vondrousova (38 WTA).

Johanna Konta este pentru prima oară într-o semifinală la Roland Garros, după ce a mai atins această fază la alte două turnee de Mare Şlem, Australian Open (2016) şi Wimbledon (2018).