€ 5.0904
|
$ 4.3406
|
Curs valutar: € 5.0904
|
$ 4.3406
 

SUA au ucis din greșeală doi ostatici vestici. Obama: \"Îmi asum greșeala\"

obama_ostatici_50266700
 

Casa Albă a anunțat că o operațiune contrateroristă derulată de SUA în ianuarie a dus la uciderea a doi ostatici vestici capturați de al-Qaeda.

Dr. Warren Weinstein, un american ținut prizonier din 2011, a fost ucis în timpul unuia dintre raidurile de la granița Afganistanului cu Pakistan.

Celălalt osatic este italianul Giovanni Lo Porto, capturat de teroriști în 2012.

Președintele Barack Obama a declarat că regretă profund uciderea ostaticilor și își asumă \"pe deplin responsabilitatea\".

Iliescu, interviu Der Spiegel despre închisori CIA în România: \"Am aprobat cererea pentru o locație\"

 

Obama a apărat legalitatea atacului cu dronă din ianuarie împotriva locației al-Qaeada, precizând că nu au existat informații care să indice că ostaticii se aflau acolo.

\"În baza informațiilor pe care le-am obținut până la acel moment, inclusiv sute de ore de monitorizare, am crezut că aceea era o bază a al-Qaeda, că nu erau civili prezenți și că nu era posibilă capturarea acelor teroriști\", a spus Obama într-o declarație de presă susținută la Casa Albă. \"Credem că operațiunea a anihilat membri periculoși ai al-Qaeda\", a adăugat el.

Obama: \"I profoundly regret what happened\" pic.twitter.com/tjFna1KEmd

— NBC News (@NBCNews) April 23, 2015

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

Comentarii

Pentru a vedea sau a publica comentarii, te rugăm să te autentifici în Facebook.
 
 
 
 
 
x close