Steaua, a doua semifinalistă în handbalul masculin

Formația ”roș-albastră” a obținut calificarea pe terenul unei rivale tradiționale, Minaur Baia Mare.

CSA Steaua Bucureşti s-a calificat în semifinalele Ligii Naţionale de handbal masculin, joi, după ce a învins-o în deplasare pe CS Minaur Baia Mare cu scorul de 23-21 (10-8), în al doilea meci al sfertului de finală.
În prima partidă din play-off, Steaua, care a terminat sezonul regulat în poziţia de lider, s-a impus cu 25-23.
Roş-albaştrii au controlat partida din Baia Mare de la un capăt la altul, chiar dacă nu a reuşit să se desprindă decisiv. Florea şi Mihalcea, cu 4 goluri fiecare, au fost cei mai buni marcatori ai învingătorilor. Dragas a fost cel mai bun de la Minaur, cu 8 goluri.

Cea dintâi semifinalistă a campionatului este Potaissa Turda, după două victorii cu Dunărea Călăraşi. Într-o altă partidă din sferturile de finală, AHC Dobrogea Sud a învins campioana Dinamo Bucureşti, cu scorul de 27-20 (12-9), la Constanţa, după ce Dinamo câştigase în sala din Şoseaua Ştefan cel Mare cu 36-27.
Vicecampioana CSM Bucureşti a reuşit să câştige pe terenul echipei SCM Politehnica Timişoara, cu 19-18 (13-10), după ce bănăţenii învinseseră în capitală cu 29-28.
Meciurile decisive vor avea loc pe 29 aprilie, la Bucureşti. Partidele din play-off se joacă după sistemul cel mai bun din trei meciuri.