Președintele rus Vladimir Putin crede că Ucraina este un stat artificial. Conform oficialilor SUA, liderul de la Kremlin și-a exprimat limpede această convingere, în 2008, la summit-ul NATO de la București....
Furtună politică în Polonia după ce fostul șef al diplomației poloneze, Radek Sikorski, a declarat pentru publicația americană Politico că, în 2008, la Moscova, Putin i-a propus fostului premier polonez Donald Tusk (viitorul președinte al Consiliului European) împărțirea Ucrainei. Sikorki și-a retras ulterior afirmațiile, spunând că memoria l-a înșelat și că nu a existat nicio întâlnire bilaterală Tusk-Putin în 2008, la Moscova. El a susținut că jurnalistul Politico a publicat interviul fără acordul său și că spusele i-au fost \"supra-interpretate\".
Kremlinul a răspuns că afirmațiile lui Sikorski sunt \"absurde\", iar opoziția din Polonia îi cere demisia fostului ministru de la șefia camerei inferioare a Parlamentului. Premierul Poloniei a spus că nu va tolera o astfel de atitudine din partea diplomatului.
În apărarea lui Sikorski a venit fostul președinte al Georgiei, Mihail Saakașvili, un rusofob în mandatul căruia s-a derulat războiul ruso-georgian terminat cu secesiunea unilaterală a Abhaziei și Osetiei de Sud.
Saakașvili, stabilit în prezent în SUA, a declarat pentru canalul polonez TVN24 că Putin i-a făcut, într-adevăr, o atare ofertă lui Tusk, pe care a înaintat-o liderilor români și maghiari.
\"Tusk mi-a repetat-o mie. El credea că Putin glumește. Dar (Putin) le-a spus același lucru Ungariei și României\", a declarat fostul lider georgian.
\"(Putin) mi-a mai spus că trebuie făcut ceva în legătură cu Moldova și că NATO nu poate apăra statele baltice\", a adăugat Saakașvili.
Saakașvili a amintit o convorbire a sa cu Putin din 2008 (nu a precizat dacă datează din timpul summit-ului NATO de la București - n.r), în care liderul de la Kremlin i-a declarat că \"Ucraina nu este o țară, este un teritoriu. La o proximă întâlnire, mi-a spus că peninsula Crimeea este pământ rusesc. Apoi mi-a declarat că este foarte nemulțumit în legătură cu Moldova și că trebuie făcut ceva în privința ei\".
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News