ROLAND GARROS 2015: Rafael Nadal, eliminat de Novak Djokovic în sferturile de finală

Rafael Nadal

ROLAND GARROS 2015. Rafael Nadal (locul 7 ATP) a fost eliminat în sferturile de finală de la Roland Garros 2015, după ce a pierdut în trei seturi meciul disputat miercuri în fața liderului mondial, Novak Djokovic, scor 7-5, 6-3, 6-1, la capătul a două ore și 26 de minute de joc. Spaniolul a suferit astfel doar a doua înfrângere din carieră pe zgura de la Paris, chiar în ziua în care a împlinit 29 de ani.

ROLAND GARROS 2015. Rafael Nadal se află la prima înfrângere din carieră suferită de ziua sa. Până astăzi, ibericul avea 29 de victorii și cinci titluri consecutive la Roland Garros.

ROLAND GARROS 2015. Acesta a fost al 72-lea meci jucat de Rafale Nadal la Roland Garros, unde este jucătorul care a câștigat cele mai multe titluri din istorie la simplu: nouă. Precedenta înfrângere a fost una dintre cele mai mari surprize din cariera spaniolului: a suferit-o în 2009, în faţa suedezului Robin Soderling, în optimile de finală.

ROLAND GARROS 2015. Novak Djokovic (28 de ani) l-a învins pe Rafael Nadal pentru prima dată la Roland Garros, din șapte dueluri disputate până acum, două dintre ele în finală.

Vezi și: Roland Garros: Serena Williams și-a spulberat adversara din sferturi

ROLAND GARROS 2015. Sârbul îl va avea ca adversar în semifinale pe britanicul Andy Murray, locul 3 ATP, care l-a eliminat tot azi pe spaniolul David Ferrer, numărul 8 în lume, după 7-6 (4), 6-2, 5-7, 6-1.

ROLAND GARROS 2015. Roland Garros este singurul turneu de Grand Slam care îi lipsește din palmares lui Novak Djokovic. Actualul lider mondial a mai jucat în două rânduri finala de la Paris, în 2012 și 2014, pierzând de fiecare dată în fața lui Rafael Nadal.

ROLAND GARROS 2015. Sârbul are cinci victorii la Australian Open (2008, 2011, 2012, 2013, 2015), două la Wimbledon (2011, 2014) și unul la US Open (2011), conform digisport.ro.