Novak Djokovic - Rafael Nadal, în semifinala de la Roland Garros

Novak Djokovic și Rafael Nadal la cea de-a  58 confruntare
Novak Djokovic și Rafael Nadal la cea de-a 58 confruntare

Numărul 1 mondial, sârbul Novaj Djokovic, a trecut miercuri seara în semifinala turneului de Grand Slam de la Roland Garros, după ce l-a învins, în minimum de seturi, pe Matteo Berrettini (9 ATP).

Jucătorul sârb a câștigat cu 6-3, 6-2, 6-7, 7-5 după un meci ce a durat 3 ore și 32 de minute.

Djokovic și-a adjudecat fără emoții primele 2 seturi, realizând un break în primul și două în setul secund.

În setul 3, Berrettini nu și-a mai cedat serviciul și cei doi au ajuns la tiebreak. Primul care a făcut minibreak-ul a fost italianul, la 3-3. Au urmat apoi alte 4 minibreak-uri, urmate de lovitura decisivă a lui Berrettini, în urma căreia acesta a redus diferența.

Setul 4 a fost la fel de echilibrat, cei doi făcându-și serviciul până la 6-5, când Djokovic a reușit să valorifice a treia minge de break, set și meci.

În semifinală, Djokovic va juca cu Rafael Nadal, în cea de a 58-a confruntare dintre cei doi, Nole conducând cu 29-28.

Rafael Nadal pierde un set la Roland Garros

Rafael Nadal a pierdut un set pentru prima oară din 2019 la Roland Garros, dar l-a învins pe argentinianul Diego Schwartzman, scor 6-3, 4-6, 6-4, 6-0, calificându-se în prima semifinală la turneul francez. Acesta s-a impus în două ore şi 47 de minute.

Nadal va juca pentru a 14-a oară în penultimul act la Roland Garros.

Stefanos Tsitsipas şi Alexander Zverev vor disputa cealaltă semifinală, după ce aceştia au trecut de Daniil Medvedev şi Alejandro Davidovich Fokina.

Vezi și: Rafael Nadal și-a bulversat fanii. ”M-am căsătorit”, a fost statusul actualizat pe pagina sa de Facebook