Invazie de fluturi cafenii. Sunt dăunători pentru culturi şi nu există soluţii de combatere

Foto: Freepik
Foto: Freepik

Locuitorii mai multor oraşe din ţară s-au plâns în ultimele zile de o invazie de fluturi cafenii. Aceştia sunt dăunători pentru culturile de legume şi nu există soluţii de combatere. 

Primăria Municipiului Braşov a reacţionat cu privire la apariţia acestor insecte şi le transmite cetăţenilor că nu există insecticide omologate pentru combaterea acestor insecte. 

"Referitor la sesizările privind prezența fluturilor în municipiul Brașov, va informăm ca am luat legătura cu Unitatea Fitosanitara Brașov și ni s-au comunicat următoarele:

1. Insecta care a invadat atât Municipiul Brașov, cât și mai multe județe din țară, inclusiv Municipiul București este fluturele migrator sau Buha gamma (Autographa gamma) :

2. Buha gamma (Autographa gamma - Y):
Este un fluture al cărui corp și aripi interioare sunt de culoare cafeniu-fumurie, iar cele posterioare sunt cafeniu deschis la bază și fumurii spre vârf. Se hrănește cu o gamă largă de plante, dar are o preferință pentru leguminoase (mazăre, soia, lucernă) și legume ca salata, varza, fasolea, cartofii, dar și cereale.

3. Este o insectă dăunătoare care poate afecta o varietate de legume, inclusiv salata, varza, fasolea și cartofii. Este un dăunător polifag, prezent în toate zonele țării.

Fluturii sunt de dimensiuni medii zboară atât ziua, cât și în amurg, în căutarea nectarului florilor și a frunzelor pe care își vor depune ponta. Numărul este puțin mai mare decât de obicei datorită mediului favorabil cum ar fi temperatura ridicată și dezvoltarea vegetației ca urmare a umidității mari din ultima perioadă.

4. Apariția acestor fluturi se datorează precipitațiilor abundente din ultima perioada, urmată de creșterea bruscă a temperaturilor ceea ce a favorizat accelerarea ciclului și dezvoltarea a acestei insecte;

5. Acest tip de fluture nu este periculos pentru om, dar dacă
numărul omizilor crește prea mult, poate afecta vegetația, în special speciile cultivate de legume.

6. Este un fenomen sezonier care durează 3-4 zile și nu exista soluții de combatere la nivel urban și nici insecticide omologate în acest sens;

7. Insecticidele - biocidele (utilizate în activitatea de dezinsecție – combatere țânțari și căpușe), nu au eficiență în combaterea acestor specii de flutur", transmite Primăria Municipiului Braşov pe Facebook. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News


Copyright 2025 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate. DCNews Proiect 81431.

Comandă acum o campanie publicitară pe acest site: [email protected]
pixel