ELVEȚIA - ECUADOR 2-1, în GRUPA E. SEFEROVIC a înscris în minutul 93

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. ELVEȚIA și ECUADOR s-au întâlnit duminică, de la ora 19:00, în primul meci din GRUPA E de la CUPA MONDIALĂ FIFA 2014 din BRAZILIA.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. ECUADOR a început mai bine partida cu ELVEȚIA, fiind echipa aflată la cârma jocului în primele minute. Curajul ecuadorienilor a fost răsplătit în minutul 22, când EDER VALENCIA a deschis scorul cu o lovitură de cap, după o fază fixă.

Vezi și: CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: PROGRAM, REZULTATE, CLASAMENTE din GRUPE și TELEVIZĂRI, pe DCNEWS

ECUADOR a intrat în avantaj la cabine, însă ELVEȚIA a egalat la doar trei minute de la reluare, prin nou-intratul în teren, MEHMEDI.

De-a lungul reprizei secunde, cele două combatante și-au împărțit perioadele de dominare și ocaziile de gol. În minutele de prelungiri, ECUADOR a avut o șansă bună de a marca, însă fundașii adverși au blocat atacul, au recuperat mingea și și-au pus echipa pe contraatac. Fundașul stânga elvețian Ricardo Rodriguez a urcat și l-a găsit excelent în careu pe HARIS SEFEROVIC, care a înscris golul victoriei pentru ELVEȚIA, în minutul 90+3. ELVEȚIA se impune cu 2-1 în fața naționalei ECUADORULUI, grație golurilor marcate de două rezerve, și se instalează pe primul loc al GRUPEI E.

Echipe de start:

ELVEȚIA: 1. Diego Benaglio — 2. Stephan Lichtsteiner, 5. Steve von Bergen, 20. Johann Djourou, 13. Ricardo Rodgriguez — 8. Gokhan Inler (căpitan), 11. Valon Behrami, 10. Granit Xhaka, 23. Xherdan Shaqiri, 14. Valentin Stocker (18. Admir Mehmedi, 46) — 19. Josip Drmic (9. Haris Seferovic, 75). ANTRENOR: Ottmar Hitzfeld. REZERVE: 12. Yann Sommer, 21. Roman Bürki — 3. Reto Ziegler, 4. Philippe Senderos, 6. Michael Lang, 22. Fabian Schaer, 7. Tranquillo Barnetta, 15. Blerim Dzemaili, 16. Gelson Fernandes, 17. Mario Gavranovic.

Vezi și: Cronica lui Turambar. Mirel Palada despre Italia – Anglia, 2–1: Doi dueliști eleganți și preciși

ECUADOR: 22. Alexander Dominguez — 4. Juan Carlos Paredes, 2. Jorge Guagua, 3. Frickson Erazo, 10. Walter Ayovi — 16. Antonio Valencia (căpitan), 23. Carlos Gruezo, 6. Cristian Noboa, 7. Jefferson Montero (9. Joao Rojas, 76) — 13. Enner Valencia, 11. Felipe Caicedo (15. Michael Arroyo, 70). ANTRENOR: Reinaldo Rueda. REZERVE: 1. Maximo Banguera, 12. Adrian Bone — 5. Renato Ibarra, 8. Edison Mendez, 14. Oswaldo Mina, 17. Jaime Ayov, 18. Oscar Bagui, 19. Luis Fernando Saritama, 20. Fidel Martinez, 21. Gabriel Achilier.

Arbitru: Ravșan Irmatov; arbitri asistenți: Abduxamidullo Rasulov (ambii din Uzbekistan), Bahadîr Kocikarov (Kirghizstan); arbitru de rezervă: Svein Oddvar Moen (Norvegia).