ITALIA - ANGLIA 2-1: BALOTELLI i-a răpus pe britanici. Lider surpriză în GRUPA D a CM 2014

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. ITALIA și ANGLIA s-au întâlnit, sâmbătă noapte, în cea de-a doua confruntare a titanilor de la CUPA MONDIALĂ 2014, după OLANDA - SPANIA 5-1.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. ITALIA s-a impus în fața ANGLIEI cu 2-1, într-un meci extrem de spectaculos, cu numeroase ocazii importante de gol la ambele porți.

Vezi și: PROGRAMUL PE ZILE al meciurilor de la CAMPIONATUL MONDIAL 2014

MARCHISIO a deschis scorul în minutul 35, printr-un șut în cros de la distanță, la care Hart, mascat, nu a avut reacție. Britanicii au răspuns imediat, iar STURRIDGE a restabilit egalitatea două minute mai târziu, dintr-o centrare ideală venită de la Rooney.

La 5 minute de la reluare, BALOTELLI a primit o centrare perfectă de la Candreva și a marcat cu capul, stabilind scorul final, ITALIA - ANGLIA 2-1.

În minutele de prelungiri, Andrea Pirlo a executat superb o lovitură liberă, folia seca trimisă de el izbind transversala.

După ce fiecare echipă a jucat câte un meci, GRUPA D a CM DE FOTBAL 2014, din care fac parte ANGLIA, ITALIA sau URUGUAY, are un lider surpriză, COSTA RICA.

Echipe de start:

ANGLIA: 1. Joe Hart — 2. Glen Johnson, 5. Gary Cahill, 6. Phil Jagielka, 3. Leighton Baines — 4. Steven Gerrard (căpitan), 14. Jordan Henderson (7. Jack Wilshere, 73) — 19. Raheem Sterling, 10. Wayne Rooney, 11. Danny Welbeck (21. Ross Barkley, 61) — 9. Daniel Sturridge (20. Adam Lallana, 80). ANTRENOR: Roy Hodgson.  REZERVE: 13. Ben Foster, 22. Fraser Forster — 8. Frank Lampard, 12. Chris Smalling, 15. Alex Oxlade-Chamberlain, 16. Phil Jones, 17. James Milner, 18. Rickie Lambert, 23. Luke Shaw.

Vezi și: CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: PROGRAM, REZULTATE, CLASAMENTE din GRUPE și TELEVIZĂRI, pe DCNEWS

ITALIA: 12. Salvatore Sirigu — 20. Gabriel Paletta, 4. Matteo Darmian, 15. Andrea Barzagli, 3. Giorgio Chiellini — 21. Andrea Pirlo (căpitan) — 6. Antonio Candreva (18. Marco Parolo, 79), 23. Marco Verratti (5. Thiago Motta, 57), 16. Daniele De Rossi, 8. Claudio Marchisio — 9. Mario Balotelli (17. Ciro Immobile, 73). ANTRENOR: Cesare Prandelli. REZERVE: 1. Gianluigi Buffon, 13. Mattia Perin — 2. Mattia De Sciglio, 7. Ignazio Abate, 10. Antonio Cassano, 11. Alessio Cerci, 14. Alberto Aquilani, 19. Leonardo Bonucci, 22. Lorenzo Insigne.

Arbitru: Bjorn Kuipers; arbitri asistenți: Sander van Roekel, Erwin Zeinstra (toți din Olanda); arbitru de rezervă: Walter Lopez (Guatemala).