€ 5.0920
|
$ 4.3641
|
Curs valutar: € 5.0920
|
$ 4.3641
 

Avertizare meteo. Vreme rea în mai multe județe din țară
Autor: Anca Murgoci

 

Vreme mohorâtă miercuri, 20 noiembrie. Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare meteo pentru mai multe zone din țară.

Sub incidența de COD GALBEN de ceață emis la ora 07.00 se află județele Teleorman, Giurgiu, Ialomița, Călărași, Ilfov și estul municipiului București. Avertizarea expiră la ora 10.00, iar în zonele vizate, ceața va determina scăderea vizibilității local sub 200 de metri și izolat sub 50 de metri. Conducătorii auto sunt sfătuiți să adapteze viteza la condițiile de drum, iar dacă vizibilitatea scade considerabil să folosească luminile de întâlnire cu cele de ceață.

O altă atenționare COD GALBEN de vânt puternic a fost emisă pentru sudul județului Sibiu, cu zona montană aferentă, mai ales valea Oltului. Avertizarea meteo va fi valabilă până la ora 14.00 și se vor semnala intensificări ale vântului ce vor depăși local 55 km/h și care vor atinge la rafală 70-80 km/h.

Pentru sudul și vestul județului Timiș, sudul și centrul județului Caraș-Severin și zona de munte aferentă, dar și pentru sudul și vestul județului Arad a fost emis COD GALBEN de vânt puternic. Atenționarea este valabilă în intervalul orar 08.15 – 14.15. Se vor semnala intensifări ale vântului care la rafală vor depăși 60-70 km/h.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

Comentarii

Pentru a vedea sau a publica comentarii, te rugăm să te autentifici în Facebook.
 
 
 
 
 
SONDAJ DE OPINIE
Alegeri primar București 2025: Pe cine votați?
Ciprian Ciucu
Daniel Băluță
Cătălin Drulă
Anca Alexandrescu
Ana Maria Ciceală
Alt candidat
Trimite răspunsul
x close