DCNews Arhiva FLUX Dinu Damaschin nu a făcut greva foamei

Dinu Damaschin nu a făcut greva foamei

damaschin-300x234

Potrivit medicilor legiști care au efectuat autopsia cadavrului lui Dinu Damaschin arată că acesta a mâncat pe tot parcursul  arestării preventive. Damaschin a murit din cauza unei insuficienţe cardio-respiratorii cu edem pulmonar.

Informaţia e publicată de ziarul Adevărul. Bărbatul, care a murit la proces vineri, a susţinut în ultimele două luni că nu mai mâncat nimic. Legiştii spun însă că Damaschin a mâncat pe tot parcursul arestării sale preventive.

La autopsie, s-a mai constatat că Damaschin suferea de hepatită, care a început să se transforme în ciroză şi calculi biliari de trei centimetri. Concluzia expertizei arată că moartea a survenit în urma unei insuficienţe cardio-respiratorii cu edem pulmonar.

Citește și:

Moartea lui Dinu Damaschin, asemănătoare cu a lui Daniel Crulic, în Polonia

Știri similare din categoria FLUX Vezi toate articolele