Statul a utilizat şi va continua să utilizeze toate pârghiile pe care le are la dispoziţie, în cadrul european, pentru a opri creşterea aberantă a preţurilor la carburanţi, care este însă determinată şi de evoluţia preţului pe piaţa internaţională, a declarat, joi, premierul Emil Boc.
"Eu am spus şi o repet: răul primordial se află în vânzarea rezervelor de petrol ale ţării în 2004 de Adrian Năstase. Ne place sau nu, astea este realitatea. Petrom-ul nu mai este al românilor", a adăugat Boc, citat de Mediafax.
Întrebat de jurnalişti cine sunt reprezentanţii statului în Consiliul de Administraţie al Petrom, premierul a răspuns că astfel de informaţii vor fi prezentate de ministrul Economiei.
Marţi, premierul a afirmat că majorarea preţului la carburanţi reprezintă un efect prost al faptului că rezervele de petrol ale ţării au fost cedate anterior, în 2004, printr-un contract defavorabil, singurul lucru aflat acum la îndemâna Guvernului fiind doar să continue controlul prin ANAF şi Consiliul Concurenţei.