Cele mai citite

„Vestele galbene” au reluat protestele în orașele Franței

proteste_paris_veste_galbene_multime_78515500
Protest ''vestele galbene''

Proteste ale Mişcării "Vestele galbene" au avut loc, sâmbătă după-amiază, în oraşe dim Franţa, unii manifestanţi fiind reţinuţi, informează publicaţiile Le Figaro şi L'Express.

Potrivit Mediafax, zeci de protestatari s-au adunat în Piaţa Republicii din Paris, în pofida interdicţiei impuse de autorităţi în contextul pandemiei.

Zece protestatari au fost amendaţi, iar cel puţin doi au fost reţinuţi, anunţă Poliţia franceză.

Proteste similare au avut loc în oraşele Montpellier şi Toulouse.

Mişcarea "Vestele galbene", care denunţă erodarea nivelului de trai din Franţa, a lansat apeluri pentru organizarea de proteste în acest weekend în principalele oraşe din Franţa. Autorităţile au interzis orice adunare de persoane, în contextul măsurilor antiepidemice.

Fiți la curent cu ultimele noutăți.

Urmăriți DCNews și pe Google News

Adaugă comentariu

0 caractere :: Număr maxim de caractere 1000

* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate

Citește mai multe din Stiri
Citește mai multe din Stiri
x close