Donald Trump a vorbit despre încheierea războiului din Ucraina.
CIETEȘTE ȘI - Președintele Ucrainei, nemulțumit, în Turcia. Ce i-a transmis Zelenski lui Putin, care nu s-a prezentat la negocieri
Președintele american Donald Trump a declarat joi că nu va exista niciun progres în discuțiile de pace privind Ucraina până când el și președintele rus Vladimir Putin nu se vor întâlni, scrie Reuters.
„Nu se va întâmpla nimic până când eu și Putin nu ne vom întâlni”, le-a spus Trump jurnaliștilor aflați la bordul Air Force One, chiar înainte de a ateriza în Dubai, a treia oprire din călătoria sa în Orientul Mijlociu. Absența lui Putin de la discuțiile programate despre Ucraina, care urmau să aibă loc joi în Turcia, a redus considerabil perspectivele acestor negocieri.
Rusia și Ucraina trebuie să „facă compromisuri” pe calea către pace, iar Turcia speră că discuțiile intensive dintre părți vor da rezultate, a declarat joi ministrul turc de externe, Hakan Fidan.
Vorbind în marja unei reuniuni informale a miniștrilor de externe ai NATO, desfășurată la Antalya, Fidan a reiterat că țara sa sprijină eforturile de pace. Declarația a fost făcută în contextul în care delegațiile Rusiei și Ucrainei erau așteptate să înceapă discuțiile la Istanbul.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
de Val Vâlcu