Trump și Putin se vor întâlni probabil în Arabia Saudită. Noi detalii despre Ucraina

Foto: alamy / Reuters
Foto: alamy / Reuters

Președinții Statelor Unite ale Americii și Rusiei se vor întâlni cel mai probabil în Arabia Saudită.

Preşedintele american, Donald Trump, a declarat miercuri că prima sa întâlnire faţă în faţă cu omologul său rus, Vladimir Putin, va avea loc "probabil în Arabia Saudită", transmit AFP, EFE și Agerpres.

Trump a declarat ziariştilor în Biroul Oval al Casei Albe că, deşi va fi în contact cu Putin în principal prin telefon, în cele din urmă intenţionează să se întâlnească în persoană.

Deşi cei doi lideri vor călători în ţara celuilalt, prima întâlnire va avea loc "probabil" în Arabia Saudită, a spus el.

În acelaşi cadru, Donald Trump a mai declarat că eforturile Ucrainei de a adera la NATO sunt irealizabile. În acest fel, el a contrazis poziţia de susţinere pe care administraţia anterioară a lui Joe Biden (2021-2025) a adoptat-o faţă de Kiev, relatează EFE.

"Nu cred că este fezabil", a răspuns Trump când a fost întrebat de ziarişti despre aspiraţiile Ucrainei de a adera la Alianţa Atlantică.

De asemenea, preşedintele american a spus că anticipează o încetare a focului într-un viitor nu prea îndepărtat şi a subliniat că la un moment dat vor fi necesare alegeri în Ucraina.

El a făcut declaraţiile la scurt timp după ce a purtat discuţii cu omologii săi rus şi ucrainean.

CITEȘTE ȘI                   -                Înțelegerea Trump - Putin, efecte pentru România. Predicția analistului Ștefan Popescu

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

Cele mai noi știri
Cele mai citite știri
Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?

Copyright 2025 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate. DCNews Proiect 81431.

Comandă acum o campanie publicitară pe acest site: [email protected]


cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel