Apariție surpriză la protestul organizat la Înalta Curte de Casație și Justiție de susținătorii lui Călin Georgescu.
Nu, nu este vorba despre președintele Klaus Iohannis, așa cum ați fi crezut. Președintele în funcție nu a mers alături de susținătorii lui Călin Georgescu de la Înalta Curte de Casație și Justiție, așa cum a făcut în primul său mandat, când a mers în geacă roșie la protestul faţă de proiectele de ordonanţă emise de Ministerul Justiţiei privind graţierea unor fapte şi modificarea Codului Penal.
De această dată, la protestul de la ÎCCJ, și-a făcut apariția un vârstnic, îmbrăcat în geacă roșie și cu căciulă de Moș Crăciun. Bărbatul deține și o podoabă facială bogată, care îl face să semene și mai mult cu vestitul moș care le aduce cadouri copiilor în seara de 24 decembrie.
Nu avem detalii despre identitatea sa ori scopul pentru care a ales să se prezinte îmbrăcat în acest mod la protest, însă apariția a provocat reacții dintre cele mai diverse în rândul celor care l-au văzut. În timp ce unii l-au privit ca o apariție exotică, alții au precizat, ironic, că a venit Moșul pe stil vechi.
Reamintim că noile probe depuse de Călin Georgescu la dosarul de la Înalta Curte de Casație și Justiție au fost respinse astăzi e judecătorii ÎCCJ.
Foto: Inquam Photos / George Călin
Foto: Inquam Photos / George Călin
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
de Anca Murgoci