Sumarul zilei. Calendar 5 octombrie 2019

Andrei Itu / 04 oct 2019 / 19:43 Salveaza PDF Comentarii
calendar
calendar

Vă prezentăm agenda zilei, un sumar al principalelor evenimente ale zilei de sămbătă, 5 octombrie 2019, potrivit Agerpres.

SOCIAL:

- Cea de-a IV-a ediţie a Bucharest Security Conference (4-5 octombrie), eveniment organizat de Şcoala Naţională de Studii Politice şi Administrative (SNSPA) (10,00 - Hotel Intercontinental, bd. Nicolae Bălcescu nr. 4)
- "Dansând cu Scleroza Multiplă" - eveniment de conştientizare a publicului asupra acestei boli, organizat de Asociaţia Învingătorii Sclerozei Multiple (14,00 - Parcul Colţea)

CULTURĂ:

- Opera Naţională Bucureşti deschide stagiunea 2019-2020 cu premiera spectacolului "Samson şi Dalila" de Camille Saint-Saens (18,30)

POLITIC:

- Partidul Naţional Liberal organizează Adunarea Regională a organizaţiilor PNL Nord-Est în Iaşi (11,00 - Centrul de Evenimente Agora)

EDUCAŢIE:

- Festivitatea de dezvelire a Statuii restaurate a lui Emanoil Gojdu, cu ocazia sărbătoririi Centenarului Colegiului Naţional "Emanuil Gojdu" din Oradea (12,00 - Parcul 1 Decembrie)

CULTURĂ:

- Maramureş International Film Festival 2019 (4-6 octombrie)
- Festivalul Naţional de Comedie de la Galaţi, ediţia a XXXI-a (4-13 octombrie)

ACTUALITATEA SPORTIVĂ INTERNĂ - DECLARAŢII - COMENTARII


- Se dispută două meciuri din cadrul etapei a 12-a a Ligii I de fotbal:
CS Gaz Metan Mediaş - Academia Clinceni (Stadion Gaz Metan - Mediaş, 14:30)
FCSB - FC Dinamo Bucureşti (Arena Naţională - Bucureşti, 20:30)

- HC Dobrogea Sud Constanţa întâlneşte echipa maghiară Csurgoi KK, în prima manşă a turului al doilea preliminar al Cupei EHF la handbal masculin (Sala Sporturilor - Constanţa, 18:00)

- Are loc evenimentul "Nadia Comăneci Sport Experience - Paşaport pentru Sport în Sectorul 5" (Parcul Sebastian - Bucureşti, 5-6 octombrie)

- Are loc SuperCupa României la baschet masculin, între CSM CSU Oradea şi BC CSU Sibiu (Arena ''Antonio Alexe'' - Oradea, 18:30)

- Se dispută partide din primul tur al Cupei României la baschet masculin
CSM VSKC Miercurea Ciuc - CSM Mediaş (Sala Eross Zsolt - Miercurea Ciuc, 17:00)
CSO Voluntari - ABC Athletic Constanţa (Sala Gabriela Szabo - Voluntari, 18:30)

- Se joacă două partide din Liga Naţională de baschet feminin:
CS Rapid Bucureşti - CSTBv Olimpia CSU Braşov (Sala Rapid - Bucureşti. 14:30)
Phoenix Ştiinţa Constanţa - ACS Sepsi SIC Sf Gheorghe (Sala Sporturilor - Constanţa, 16:00)

- Se dispută partide în etapa a 6-a a Ligii Naţionale de handbal feminin
CSU Cluj-Napoca - CSM Slatina (Sala Horia Demian - Cluj-Napoca, 11:00)
CS Rapid Bucureşti - AHCM Slobozia (Sala Rapid - Bucureşti, 12:30)
CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud - CS Minaur Baia Mare (Sala Sporturilor - Bistriţa, 17:30)

- Sunt programate meciuri în etapa a 10-a a Ligii a II-a de fotbal: FC Farul Constanţa - CS Sportul Snagov (Stadion Farul - Constanţa, 11:00), CS Mioveni - AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (Stadion Orăşenesc - Mioveni, 11:00), ASC Daco-Getica Bucureşti - AFC Dunărea 2005 Călăraşi (Stadion Juventus - Bucureşti, 11:00), CS Concordia Chiajna - FC Metaloglobus Bucureşti (Stadion Concordia - Chiajna, 11:00), CSM Reşiţa - ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu (Stadion Mircea Chivu - Reşiţa, 11:00), CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu - FC Petrolul Ploieşti (Stadion Municipal - sintetic - Târgu Jiu, 12:00), ASU Politehnica Timişoara - FC Argeş (Stadion Ştiinţa - Timişoara, 14:00)

- Se dispută două partide din etapa a şasea a SuperLigii CEC Bank la rugby
SCM Gloria Buzău - CSM Ştiinţa Baia Mare (Stadion Gloria/Constructorilor - Buzău, 11:00)
CS Dinamo Bucureşti - CSA Steaua Bucureşti (Stadion Florea Dumitrache - Bucureşti, ora 15:30)

- Au loc meciuri în prima etapă a Diviziei A1 la volei feminin
CS Ştiinţa Bacău - CS "U" NTT Data Cluj (17:00)
CSM Târgovişte - CS Medgidia (17:30)
CSU Belor Galaţi - CSM Volei Alba Blaj (18:00)
CSM Lugoj - FC Argeş (18:30)

- Se joacă meciuri în Erste Liga la hochei pe gheaţă
Corona Braşov - Dunaujvarosi Acelbikak (18:30)
Hokiklub Budapesta - ACSH Gheorgheni (19:00)


SPORTIVI ROMÂNI ÎN ÎNTRECERI INTERNAŢIONALE

- Jucători români de tenis la turnee internaţionale

- Sportivi români la Campionatele Mondiale de atletism de la Doha (Qatar, 27 septembrie-6 octombrie)
Alexandru Novac - aruncarea suliţei - calificări grupele A şi B (orele 16:30 şi 18:00)
Alina Rotaru şi Florentina Iuşco - săritura în lungime - calificări (ora 17:50)
Andreea Panţuroiu - triplusalt - finala (ora 20:35)
- Sportivi români la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică de la Stuttgart (4-13 octombrie) ziua a doua a calificărilor feminine (10:00-23:00)

- Ciclistul român Eduard-Michael Grosu participă la Turul Croaţiei (1-6 octombrie)



ACTUALITATEA SPORTIVĂ INTERNAŢIONAL

- Sunt programate meciuri în diverse competiţii naţionale de fotbal

- Are loc Cupa Mondială de rugby 2019, în Japonia (20 septembrie - 2 noiembrie)
Grupa D: Australia - Uruguay (Oita, 8:15)
Grupa C: Anglia - Argentina (Tokyo, 11:00)
Grupa A: Japonia - Samoa (Toyota, 13:30)

- Are loc Raliul Marii Britanii, etapă din cadrul World Rally Championship (4-6 octombrie)
- Se desfăşoară turnee de tenis ATP la Beijing şi Tokyo (30 septembrie - 6 octombrie) şi WTA la Beijing (28 septembrie - 6 octombrie)


Te-ar putea interesa







Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?

Copyright 2019 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate.


dcn.n-nxt.25