Echipa Steaua nu va juca niciun meci pe stadionul din Bulevardul Ghencea în sezonul 2015-2016, după refuzul Clubului Sportiv al Armatei de a prelungi contractul de închiriere. Campioana din Liga I ar urma să evolueze exclusiv pe Arena Naţională, potrivit unor surse din cadrul FCSB citate de Mediafax.
Ca urmare a refuzului CSA Steaua privind încheierea unui contract de închiriere a bazei sportive Steaua din Bulevardul Ghencea, conducerea grupării finanțate de Gigi Becali a semnat un contract pentru a evolua pe Arena Naţională. Noua înțelegere este valabilă tot sezonul următor.
Potrivit surselor citate, FC Steaua a achitat şi taxele pentru omologarea Arenei Naţionale de către Liga Profesionistă de Fotbal.
Începând cu sezonul 2015-2016, formaţia condusă de Costel Gâlcă nu va mai efectua antrenamentele pe terenurile din cadrul bazei sportive din Bulevardul Ghencea. Oficialii ”roș-albaștri” au încheiat un contract pentru folosirea terenurilor de antrenament de la Centrul de Fotbal Mogoşoaia.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
de Val Vâlcu
de Anca Murgoci