€ 5.0937
|
$ 4.3629
|
Curs valutar: € 5.0937
|
$ 4.3629
 

Spionul al-Senoussi a fost capturat; Libia şi Franţa cer extrădarea

Autorităţile libiene au confirmat sâmbătă arestarea în Mauritania a fostului şef al serviciilor de informaţii libiene, Abdullah al-Senoussi, căutat de Curtea Penală Internaţională.

"Am confirmat arestarea lui Abdullah al-Senoussi pe lângă Ministerul Afacerilor Externe din Mauritania', a declarat pentru AFP purtătorul de cuvânt al Consiliului Naţional de Tranziţie (CNT), Mohamed Harizi.

O sursă din domeniul securităţii din Mauritania anunţase că al-Senoussi a fost arestat în noaptea de vineri spre sâmbătă pe aeroportul din Nouakchott, capitala Mauritaniei, în momentul în care acesta venea de la Casablanca (Maroc) la bordul unui avion comercial. Sursa a mai declarat că al-Senoussi călătorea cu un paşaport falsificat, cu însemnele statului Mali.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

Adaugă comentariu

0 caractere :: Număr maxim de caractere 1000

* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate

 
 
 
 
 
x close