SPANIA - CHILE 0-2: CAMPIOANA MONDIALĂ, ELIMINATĂ de la CM 2014

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. SPANIA și CHILE s-au întâlnit, miercuri seară, de la ora 22:00, într-un meci contând pentru a doua etapă din GRUPA B de la CUPA MONDIALĂ 2014.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. SPANIA a pierdut și a doua partidă din BRAZILIA, scor 0-2, cu CHILE, după umilința 1-5 cu OLANDA. CAMPIOANA MONDIALĂ este ELIMINATĂ astfel de la CM 2014, după disputarea a doar două meciuri din GRUPA B.

Vezi și: AUSTRALIA - OLANDA 2-3, în GRUPA B: Prestație admirabilă a "cangurilor"

Scorul final a fost stabilit încă din prima repriză. VARGAS a înscris în minutul 20, după o acțiune colectivă de toată frumusețea realizată de chilieni.

Cu două minute înainte de pauză, ARANGUIZ a dublat avantajul sud-americanilor, după o lovitură liberă bătută de Alexis Sanchez și respinsă de Casillas.

Spaniolii au încercat să revină în repriza secundă, însă Diego Costa și Sergio Busquets au irosit ocazii imense de gol.

S-a terminat SPANIA - CHILE 0-2, iar CAMPIOANA MONDIALĂ ȘI EUROPEANĂ este ELIMINATĂ de la CM 2014, după doar două partide disputate în GRUPA B.

De partea cealaltă, OLANDA și CHILE sunt primele două echipe calificate în OPTIMILE DE FINALĂ DE LA CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Cele două echipe își vor disputa supremația grupei în ultima etapă.

Echipe de start:

SPANIA: 1. Iker Casillas (căpitan) — 22. Cesar Azpilicueta, 15. Sergio Ramos, 4. Javi Martinez, 18. Jordi Alba — 16. Sergio Busquets, 14. Xabi Alonso (17. Koke, 46) — 6. Andres Iniesta — 11. Pedro (20. Santi Cazorla, 76), 21. David Silva — 19. Diego Costa (9. Fernando Torres, 64). ANTRENOR: Vicente Del Bosque. REZERVE: 12. David De Gea, 23. Pepe Reina — 2. Raul Albiol, 3. Gerard Pique, 5. Juanfran, 7. David Villa, 8. Xavi, 10. Cesc Fabregas, 13. Juan Mata.

CHILE: 1. Claudio Bravo (căpitan) — 17. Gary Medel, 5. Francisco Silva, 18. Gonzalo Jara — 4. Mauricio Isla, 20. Charles Aranguiz (16. Felipe Gutierrez, 64), 21. Marcelo Diaz, 2. Eugenio Mena — 8. Arturo Vidal (6. Carlos Carmona, 88) — 11. Eduardo Vargas (10. Jorge Valdivia, 85), 7. Alexis Sanchez. ANTRENOR: Jorge Sampaoli. REZERVE: 12. Cristopher Toselli, 23. Johnny Herrera — 3. Miiko Albornoz, 9. Mauricio Pinilla, 13. Jose Rojas, 14. Fabian Orellana, 15. Jean Beausejour, 19. Jose Pedro Fuenzalida, 22. Esteban Paredes.

Arbitru: Mark Geiger; arbitri asistenți: Mark Sean Hurd (ambii din SUA), Joe Fletcher (Canada); arbitru de rezervă: Nawaf Shukralla (Bahrain).

Vezi și: CAMPIONATUL MONDIAL 2014: PROGRAM, REZULTATE, CLASAMENTE din GRUPE și TELEVIZĂRI, pe DCNEWS