€ 5.0919
|
$ 4.3707
|
Curs valutar: € 5.0919
|
$ 4.3707
 

Şofer român de tir, EROU în Spania. A salvat de la înec un alt şofer

spania_bilant_morti_97544800
 

Un şofer român de TIR a devenit erou în Spania, după ce a salvat de la înec un alt bărbat. 

Mihai Baciu se afla la volan, în apropiere de Osasuna, dar s-a oprit când a observat o maşină luată de ape. 

În disperare de cauză, Mihai şi-a abandonat camionul şi a sărit să-l salveze pe şoferul aflat într-o situaţie delicată. „Când m-am apropiat de dubiţă, am observat că şoferul era prea calm şi asta m-a îngrijorat foarte mult. Mă temeam să nu fi făcut un infarct", a povestit românul, conform Adevărul. 

Şeful spaniolului susţine că angajatul său „a fost salvat de un miracol” şi că dacă apa ar fi întors maşina, soarta şoferului ar fi fost pecetluită.

„Am făcut rost de numărul de telefon al lui Juan Antonio şi l-am sunat. Când am aflat că se simte bine, m-am bucurat ca un copil mic", a mărturisit Mihai.

Spaniolul i-a mulţumit în mod special şi a mărturisit că îşi pierduse aproape orice speranţă că va supravieţui. „Salvatorul meu voia să rămână anonim, dar gestul lui a salvat o viaţă”, a spus Juan Antonio.

Acum, românul a ajuns cunoscut în Spania după gestul său şi este lăudat de toată lumea.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

Comentarii

Pentru a vedea sau a publica comentarii, te rugăm să te autentifici în Facebook.
 
 
 
 
 
x close