Simona Halep, victorie la Birmingham și în proba de dublu

Simona Halep a obţinut în urmă cu puțin timp a doua victorie a zilei, la turneul de la Birmingham, câștigând alături de Heather Watson și meciul din primul tur al probei de dublu.

Cuplul Simona Halep/Heather Watson a învins, joi după-amiază, perechea Anabel Medina Garrigues/Arantxa Parra cu 1-6, 6-3, 10-7, la capătul unei partide care a durat 68 de minute.

Sportiva din România și partenera sa din Marea Britanie s-au calificat în sferturile competiţiei de dublu, unde vor da piept cu perechea Jie Zheng/Yung-Jan Chan, care a trecut de perechea Casey Dallaqua/Sania Mirza, în două seturi 6-4, 6-2, scrie digisport.ro.

SIMONA HALEP - BIRMINGHAM 2015. Reacții în presa străină, după calificarea româncei în sferturile de finală

Pentru calificarea în sferturi de finală la Birmingham, Halep şi Watson vor primi 100 de puncte în clasamentul de dublu şi un cec în valoare de 5.785 de dolari.

Simona Halep a jucat în proba de dublu la mai puțin de două ore după calificarea în sferturile de finală la simplu, meci disputat împotriva Klarei Koukalova.

SIMONA HALEP s-a calificat în SFERTURI DE FINALĂ la BIRMINGHAM, după 6-1, 6-3 cu KLARA KOUKALOVA