Sferturi de finală Liga Campionilor: Porto - Bayern 3-1, PSG - Barcelona 1-3

FC Porto și FC Barcelona s-au impus cu 3-1 în meciurile tur ale sferturilor de finală din Liga Campionilor și au luat opțiuni serioase în vederea calificării în semifinale. Portughezii au câștigat acasă în fața lui Bayern Munchen, în vreme ce catalanii s-au impus pe terenul celor de la PSG.

Porto a plecat ca din tun în partida cu nemții și a reușit să înscrie de două ori în primele 10 minute, prin același Ricardo Quaresma.

Mai întâi, mijlocașul ofensiv a transformat un penalty, iar apoi l-a învins pe Neuer, superb, cu exteriorul, după o greșeală gravă în defensiva formației lui Guardiola.

Thiago Alcantara a redus din diferență în minutul 28, însă aceasta a fost singura tresărire de orgoliu a bavarezilor, care au mai primit o lovitură în minutul 65, de la Jackson Martinez.

Echipe de start

FC Porto: Fabiano - Danilo, Maicon, Martins Indi, Alex Sandro - Herrera, Casemiro, Oliver - Quaresma, Martinez, Brahimi

Bayern: Neuer - Rafinha, Dante, Boateng, Bernat - Alonso, Lahm - Thiago, Götze, Müller - Lewandowski

FC Barcelona a învins-o chiar la Paris pe PSG, care a resimțit din plin absențele lui Motta, Ibrahimovic și Verratti, scrie gsp.ro.

Neymar (18) și Luis Suarez (67, 79) au marcat golurile catalanilor, în timp ce pentru francezi a punctat Mathieu, după ce a deviat neferict în propria poartă un șut al lui van der Wiel.

PSG: Sirigu - Van der Wiel, Marquinhos, Silva, Maxwell - Rabiot, Cabaye, Matuidi - Lavezzi, Cavani, Pastore

Barcelona: ter Stegen - Montoya, Pique, Mascherano, Alba - Rakitici, Busquets, Iniesta - Messi, Suarez, Neymar

Vezi și: Sferturi de finală Liga Campionilor: Atletico - Real 0-0, Juventus - Monaco 1-0