Liga Campionilor: FC Barcelona, cu un pas în sferturi

FC Barcelona a făcut un pas important spre sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, marți seara, grație victoriei cu scorul de 2-0 (0-0) în fața formației Arsenal, la Londra, în prima manșă a optimilor de finală ale competiției.

ARSENAL - BARCELONA 0-2 (0-0)

Echipa lui Luis Enrique a deschis scorul în minutul 71, prin Leo Messi, la capătul unui contraatac, Neymar găsindu-l pe coechipierul său nemarcat în mijlocul careului. Luis Suarez a fost aproape de a marca și el, la capătul unei faze spectaculoase (78), dar a nimerit bara.

Intrarea francezului Flamini la londonezi a fost una nefastă, pentru că la prima sa fază l-a faultat în careu pe Messi, iar argentinianul a dublat avantajul oaspeților (83), prin cel de-al 82-lea gol marcat de el în Champions League.

Arsenal a pierdut pentru al patrulea an consecutiv primul meci din optimi, acasă, la o diferență de două goluri.

Arsenal — FC Barcelona 0-2 (0-0)
A marcat: Lionel Messi 71, 83 — penalty.
Londra, Emirates Stadium: 59.000 spectatori
Liga Campionilor — optimi de finală (tur)

Au evoluat echipele:
Arsenal: Petr Cech — Hector Bellerin, Per Mertesacker (căpitan), Laurent Koscielny, Nacho Monreal — Aaron Ramsey, Francis Coquelin (Mathieu Flamini, 82) — Alex Oxlade-Chamberlain (Theo Walcott, 50), Mesut Oezil, Alexis Sanchez — Olivier Giroud (Danny Welbeck, 72). Antrenor: Arsene Wenger.
FC Barcelona: Marc-Andre ter Stegen — Daniel Alves, Gerard Pique, Javier Mascherano, Jordi Alba — Ivan Rakitic, Sergio Busquets, Andres Iniesta (căpitan) — Lionel Messi, Luis Suarez, Neymar. Antrenor: Luis Enrique.

Arbitru: Cuneyt Cakir (Turcia)
Cartonașe galbene: Nacho Monreal (6), Piqué (85).

JUVENTUS - BAYERN MUNCHEN 2-2 (0-1)