Real Madrid, noua câștigătoare a Ligii Campionilor

Real Madrid  câştigă Liga Campionilor pentru a zecea oară în istoria sa, după ce a învins, sâmbătă seară, în urma prelungirilor, cu scorul de 4-1, echipa Atletico Madrid, în finala competiţiei disputată pe stadionul Da Luz din Lisabona.

120' Ronaldo transformă lovitura de la 11 metri, iar scorul devine 4-1 pentru Real Madrid

120' Penalti pentru Real Madrid, după un fault al lui Godin asupra lui Ronaldo

118' Șutul lui Marcelo, în diagonală, îl învinge pe Courtios....Real Madrid - Atletico Madrid 3-1

Minutul 114: Casillas iese înca o dată greșit pe o centrare, dar șutul lui Tiago se duce peste poartă.

În minutul 110, Angel Di Maria pătrunde pe stânga, șutează cu exteriorul, Courtois respinge, iar Bale înscrie cu capul, din apropiere. Real Madrid - Atletico Madrid 2-1

În minutul 36 Casillas iese greșit pe o centrare, iar Godin înscrie cu capul, cu toată opoziția portarului Realului. În minutul 90+3, Real Madrid egalează prin Ramos

Real Madrid: Casillas - Carvajal, Sergio Ramos, Varane, Coentrao - Modrici, Khedira, Di María - Bale, Cristiano Ronaldo, Benzema. Antrenor: Carlo Ancelotti

Atletico Madrid: Courtois - Juanfran, Godín, Miranda, Filipe - Gabi, Tiago - Koke, Raul García - Villa, Diego Costa. Antrenor: Diego Simeone.

REAL a ajuns înFinala Ligi Campionilor, după ce trei ani la rând s-a oprit în semifinale. Anul acesta, REAL a câştigat categoric grupa cu Galatasaray, Juventus şi Copenhaga, apoi a eliminat pe rând trei echipe germane: Schalke 04 (9-2 la general), Borussia Dortmund (3-2 la general) şi Bayern Munchen (5-0 la general).

ATLETICO a ajuns în finala Ligi Campionilor,  după ce a câştigat grupa cu Zenit St. Petersburg, Porto şi Austria Viena, apoi a eliminat pe rând AC Milan (5-1 la general), FC Barcelona (2-1 la general) şi Chelsea (3-1 la general).

La bursa pariurilor, REAL a fost  favorită, având cota 1,95 să câştige meciul în 90 de minute şi cota 1,5 să câştige Liga Campionilor. În schimb, ATLETICO a avut o  cota 4 să câştige în 90 de minute şi cota 2,75 să câştige Liga Campionilor.