RAFAEL NADAL, ELIMINAT de TOMAS BERDYCH în SFERTURI DE FINALĂ la AUSTRALIAN OPEN

Numărul 3 mondial, Rafael Nadal, a fost eliminat, marți, din sferturile de finală de la Australian Open, după înfrângerea suferită în fața cehului Tomas Berdych, în trei seturi, scor 6-2, 6-0, 7-6 (5).

Numărul 7 mondial a avut nevoie de două ore şi 13 minute pentru a trece de spaniolul pe care nu mai reuşise să-l învingă din 2006, ultimele 17 confruntări directe încheindu-se cu victoria lui Nadal.

"Aşa cum am spus când am ajuns aici, nu este uşor să joci după accidentări. Nu a fost ziua mea cea mai bună. Sferturi la Australian Open nu înseamnă un rezultat rău, în circumstanţele date. Berdych este un jucător de top şi azi a evoluat mai bine ca mine", a declarat Rafael Nadal după înfrângerea suferită, conform digisport.ro.

În semifinalele primului turneu de Grand Slam al anului, Berdych îl va înfrunta pe câştigătorul duelului Andy Murray - Nick Kyrgios.

Vezi și: Cum explică Simona Halep eliminarea de la Australian Open